„Letos byla cesta poměrně dobrodružná, protože jsem do Prahy jel autem sám, tak jsem se trochu obával, aby dorazilo světlo v pořádku. Normálně jezdíme ve větší skupině, ale tento rok se dovezlo poměrně brzo, takže to bylo komplikovanější. Bylo to tedy takové méně oficiální, jinak jezdíme i ve skautských krojích,“ prozradil vůdce oddílu Bílých vlků a zároveň vedoucí novostrašeckého skautského střediska.

Jiří Verner vozí Betlémské světlo z Prahy již sedm let a letos ho nově předal také rakovnickým skautům, kteří v Rakovníku obnovili skautský oddíl. „S touto tradicí přišli v Novém Strašecí starší skauti, kteří dnes už aktivně nepůsobí. My jsme rozvážení Betlémského světla poměrně záhy převzali a od té doby jezdíme pravidelně,“ přibližuje Jiří Verner a s úsměvem vzpomíná na svoje začátky. „Kdy jsem Betlémské světlo uchovával poprvé, vstával jsem k němu velmi pravidelně. Od té doby už přece jen máme pokročilejší metody. Na velkých svících hoří světlo několik dní a stabilní jsou také petrolejové lampy. Malá čajová svíčka rozhodně není nejbezpečnější nápad,“ usmívá se.

Novostrašečtí skauti vozí Betlémské světlo tradičně také na předvánoční vystoupení Čtyřlístku a dále do kostela Narození Panny Marie v Novém Strašecí. „Tam jsme tedy ještě letos nebyli, neboť je ještě poměrně dlouho před Vánoci. Letos je tedy uchovávání světla poměrně zábavná záležitost a musí se hodně hlídat. V záloze máme pro jistotu minimálně dvě další,“ říká Jiří Verner.

Vedoucí novostrašeckých skautů se přiznává, že Betlémské světlo v jeho držení déle než do vánočních svátků nevydrží. „Většinou mi zhasne hned den po Štědrém dni. Vzhledem k tomu, jak ho člověk hlídá předtím, už na to o svátky není čas ani prostor. Ale vím, že někomu vydrží i do nového roku, někdy i do svátku Tří králů,“ poukazuje.

V poslední adventní neděli se dopoledne bude Betlémské světlo rozdávat na Komenského náměstí, kde o něj bývá každým rokem velký zájem. „Někdy se stane, že bývá hodně větrné počasí a tak se k nám lidi i nedobrovolně vracejí. Každý rok se tak šedesát až osmdesát lidí na náměstí zastaví. Ti si to pak často rozdávají mezi sebou. Je to poměrně nová tradice, ale zájem lidí je velký,“ potvrzuje Jiří Verner.

Do Rakovníka Betlémské světlo letos poprvé přivezli rakovničtí skauti, kteří ho předali také rakovnickému muzeu. S tradicí začal bývalý ředitel František Povolný a po něm ji převzala současná ředitelka Magdalena Elznicová Mikesková. „Je dobré, že teď už máme skauty i v Rakovníku. Předtím jezdil pan Povolný i do Prahy či do Kladna, později do pobočky v Novém Strašecí, kam ho přivezli novostrašečtí skauti. Následně jsme ho rozváželi do všech poboček muzea, tak jako i letos,“ říká ředitelka rakovnického muzea.

Betlémské světlo tedy bude svíti v pokladnách či foyerech Vlastivědného muzea Jesenice, v lánském, novostrašeckém a rakovnickém muzeu a rovněž i v Památníků J. Barranda ve Skryjích. „V některých pobočkách je o světlo poměrně velký zájem, především v Lánech, kde jsou na něj lidé již zvyklí. V Jesenici chodí i do místního kostela, takže mají na výběr. Stejně tak letos i v Rakovníku, kde ho mají také i skauti. Světlo uchováváme pouze v době, kdy jsou muzea otevřená, a to i kvůli bezpečnostním pravidlům,“ prozrazuje Magdalena Elznicová Mikesková, která ho ovšem ve svém vlastnictví uchovává ještě déle. „Někdy i do nového roku. Je to velice krásná tradice, krásná myšlenka, kterou mile rádi podporujeme,“ dodává Magdalena Elznicová Mikesková.

Kde všude je k dispozici Betlémské světlo:

Muzeum T. G. M. Rakovník (u Pražské brány): 22. - 23. 12. (9.00 - 17.00)
Muzeum Nové Strašecí: 21. 12. (8.00 - 16.00), 22. 12. (9.00 - 13.00), 23. 12. (13.00 - 17.00)
Vlastivědné muzeum Jesenice: 21. 12. (8.00 - 15.30)
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech (zádveří): 21. 12. (9.00 - 16.00), 22. 12. a 23. 12. (10.00 - 16.00)
Památník J. Barranda Skryje: 22. 12. (16.00 - 18.00)
Komenského náměstí v Novém Strašecí: 23. 12. (9.00 - 11.00)
Novostrašecké kulturní centrum: 22. 12. (17.00) - Vánoce se Čtyřlístkem
Kostel sv. Václava v Čisté: 24. 12. (15.00)
Kostel sv. Petra v Křivoklátě: 24. 12. (13.30 - 16.00)