VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez debat: Rakovničtí zastupitelé schválili rozpočet

Rakovník - Povedlo se. Rakovnické koalici (ODS a Společně pro Rakovník) se podařilo rozpočet města pro letošní rok schválit hned na první pokus. Vedení města bude hospodařit s příjmy a výdaji ve výši okolo 298 milionů korun, radnice počítá i s nižší daňovou výtěžností, a to o zhruba 185 milionů korun. Letos tak radní neplánují investice do žádných finančně nákladnějších projektů, ale plánuje se dokončit projekty, jež jsou spolufinancovány Evropskou unií.

2.3.2012
SDÍLEJ:

Zasedání rakovnických zastupitelů. Zleva L. Štíbr, I. Trešl, starosta Z. NejdlFoto: Deník/Miroslav Elsnic

V minulém roce schválili přední představitelé města rozpočet až na druhý pokus během mimořádného březnového zasedání zastupitelů v prostorách rakovnické radnice. Tehdy požadovala opozice více času na prostudování rozpočtu.

Letošní debata nad rozpočtem rozhodně tolik bouřlivá nebyla. I přesto, že z řad opozice zaznívala kritika, nikdo z jedenácti koaličních představitelů města nehlasoval proti rozpočtu.

Mírnější debatu trochu rozvířil opoziční Zdeněk Renc (VV) a ještě před ním senátor a lídr opozičních zastupitelů (ČSSD) Marcel Chládek. Ten se opřel především do kvality zpracování zprávy ohledně rozpočtu.

„V této podobě, jak je zpracován, je podle mého názoru nedostačující. Chybí mi komentář u každé položky rozpočtu, jak bývá zvykem, a také mi chybí v drtivé většině porovnání s loňským rozpočtem. Proto pro rozpočet hlasovat nemohu,“ pustil se v úvodu diskuze do rozpočtu Marcel Chládek. Zároveň požádal o zdůvodnění některých položek v rozpočtu, hlavně těch v souvislosti s městským úřadem a také se zastupiteli. „Přijde mi úsměvných pět tisíc korun pro dary obyvatelstvu v porovnání s občerstvení a pohostinstvím starostou města, kde je navrženo přes sto tisíc,“ reagoval Chládek. Ten navíc požadoval, aby do příštího zasedání měli zastupitelé zprávu, týkající se položky konferencí a cest zvolených představitelů města a také jejich smysluplnosti.

„Rozhodně bych chtěl trochu jiný komentář, než prohlásil starosta, a který jsem si poznamenal ohledně navýšení částky o položky týkající se cest zastupitelů, a teď cituji: ‚Letos mi řekli, že se bude více jezdit‘. Pokud to takto panu starostovi stačí, kupte ruské kolo, šipky a trefujte se tam. Podle toho pak sestavte rozpočet města,“ řekl Chládek.

Nejvíce kritický k rozpočtu byl opoziční Zdeněk Renc (VV). Podle něj by mělo město daleko více šetřit. Už skoro tradičně nesouhlasil s přidělenými miliony korun na údržbu veřejné zeleně a také se mu ani nezamlouval peněžitý požadavek odboru správy majetku na vánoční výzdobu.

„Mně se ta čísla nezamlouvají a jsou hodně navýšena. Máme dluhy a ty také musíme nějak splácet a myslím, že se zde dá hodně šetřit. Třeba na údržbu zeleně je částka 8,6 milionu korun. V dnešní době, kdy je málo práce, by se toto dalo ošetřit levněji a hodně ušetřit. Vánoční výzdoba a podobně více jak milion korun i zde by se dalo ušetřit. Některé věci jsou zde duplicitně psané a rozepsané na menší částky, a když si je člověk vyhledá, tak dají závratnou sumu,“ komentoval rozpočet Zdeněk Renc.

Proč odbor správy majetku musel navýšit položky, vysvětlil vedoucí zmíněného odboru Ivo Žďánský. Ten hlavně připomněl, že uplynulé Vánoce byly z pohledu vandalismu velmi náročné.

O Vánocích řádili hlavně vandalové

„Devadesát devět tisíc korun je postupná úhrada za nově nakoupenou vánoční výzdobu. Jinak město vlastní vánoční dekorační prvky staré osm až patnáct let. Jen zprovoznění stojí padesát tisíc korun, kdy se nakupují speciální LED žárovky. Proto jsme plánovali sto tisíc korun do obnovy vánočních prvků. Údržba světelných ornamentů je již neúnosná. Bohužel se stalo to, že v loňském roce kdosi devět hvězd na Husově náměstí strhl. Těch sto tisíc jsme vyčerpali na jejich opravu. Vandalismus nás stál sto dvacet tisíc korun,“ reagoval na kritiku Zdeňka Rence Ivo Žďánský a přiblížil informace k údržbě veřejné zeleně: „Je uzavřen dodatek na 7,5 milionu na pětašedesát hektarů zeleně ve městě a dalších dvacet hektarů na okraji města. V tom je zahrnuto čtyřikrát hrabání, sekání, v centru města v památková zóně jsou sekány plochy osmkrát. Mimosmluvně je dohodnuta údržba vysoké zeleně, kdy se v lednu nebo únoru každého roku koná prohlídka. Navíc po směně pozemku s povodím Vltavy připadla městu lipová alej u Rakovnického potoka. Ta nebyla ošetřována a zanedbání je zde jednoznačné. Proto dojde k razantnímu zdravotnímu řezu.“

Starosta Zdeněk Nejdl během vstupu do diskuze zareagoval slovy, že je škoda, že finanční výbor nevznesl své podněty dříve.

„Rozpočet se nám podařilo dostat do přijatelných mezí. V původním prvním nástřelu návrhu rozpočtu nám chybělo sedmdesát devět milionů korun. Povedlo se to snížit díky úsporám. Co se týká podrobných informací, dostanou je zastupitelé v dubnu, kdy je předkládán závěrečný účet města. Kontrola hospodaření města se již uskutečnila a byla bez závad, jsme dokonce chváleni, že je vše v pořádku,“ dodal Nejdl.

Autor: Miroslav Elsnic

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 17 000 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: osobně, tel. 603251251 nebo e-mailem zdenekhollar@seznam.cz. Pracoviště: Pekárna hošer v.o.s., Palackého, č.p. 36, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Zdeněk Hollar, +420 603 251 251. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: převozy nákladním vozidlem po Rakovníku., Nabízíme: stravenky 100 Kč/den., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: osobně (Řevničov 503, bývalé JZD), tel. 602321395/602351395 nebo e-mailem uctarna@framalu.cz. Pracoviště: Framalu krušovice s.r.o. - pracoviště ii, 270 54 Řevničov. Informace: František Široký, +420 602 321 395. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Požadavky: vyučení v oboru, praxe v oboru, pracovitost, pracovní nasazení, ŘP sk. B výhodou., Nabízíme zajímavé platové podmínky, stravenky., Přijmeme i celé party zedníků., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: tel. 602345648.. Pracoviště: Investice a stavební práce, s.r.o., Kuštova, č.p. 2655, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tomáš Otruba, +420 602 345 648,313 516 365. Výroba - Výroba Seřizovači 16 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obráběč - soustružník CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kolešovice 323, Požadujeme: vyučení v oboru obráběč nebo Stř. průmyslová škola + praxe min. 2 roky (obrábění)., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: tel. 313582522 nebo osobně. Pracoviště: Strojírna kolešovice s.r.o., 270 02 Kolešovice. Informace: Jiří Černohorský, +420 313 582 522,604 985 046.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrteční večer patřil v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře historicky prvnímu předávání cen hejtmanky.

Ceny hejtmanky mají své první držitele

Ilustrační foto.

Krajské muzeum nabízí k prodeji Masarykův šálek

Historická přátelství přetrvávají dodnes

Rakovnicko - První světová válka a rok 1915 změnil osudy nejen italským přistěhovalcům, kteří byli vystěhování z ohrožených oblastí Přímoří a jižních Tyrol a jen s tím nejnutnějším přijeli na rakovnické nádraží. V rámci rakouského mocnářství pak byli nouzově ubytováni na různých místech našeho okresu. Přes počáteční velmi složité podmínky i nedůvěru začaly roztávat ledy a vznikat přátelství, která přetrvávají napříč generacemi dodnes.

Cestovní ruch ve středních Čechách slaví úspěchy. I díky blogerům

Střední Čechy - Od začátku letošního roku už navštívilo střední Čechy 922 535 turistů, možná tak bude překonán loňský rekord 1 029 353 turistů. Vedení Středočeského kraje vsadilo na moderní způsoby propagace. V říjnu přijali pozvání Středočeské centrály cestovního ruchu světově proslulí blogeři, kteří kraj pomohou propagovat mezi miliony svých fanoušků.

Mladší auta s více kilometry. To jsou středočeské ojetiny

Střední Čechy - Pokud si ve středních Čechách koupíte ojeté auto, pravděpodobně by to mohla být škodovka šedivé barvy. Nejspíš model z řady Octavia. Právě těch je totiž k mání nejvíc.

Zmizet mají tankodrom, nebezpečné skály i křižovatka smrti

Rakovnicko - Připraveny k získání dotací jsou nově tři velké projekty dopravních staveb na Benešovsku, Berounsku a Rakovnicku. Ukazuje to rozhodnutí středočeských radních, kteří odsouhlasili jejich zařazení do zásobníku projektů připravených pro financování z evropských a národních zdrojů. V případě schválení dotací by středočeské silnice druhách tříd měly vylepšit práce za více než 200 tisíc korun.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT