VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez debat: Rakovničtí zastupitelé schválili rozpočet

Rakovník - Povedlo se. Rakovnické koalici (ODS a Společně pro Rakovník) se podařilo rozpočet města pro letošní rok schválit hned na první pokus. Vedení města bude hospodařit s příjmy a výdaji ve výši okolo 298 milionů korun, radnice počítá i s nižší daňovou výtěžností, a to o zhruba 185 milionů korun. Letos tak radní neplánují investice do žádných finančně nákladnějších projektů, ale plánuje se dokončit projekty, jež jsou spolufinancovány Evropskou unií.

2.3.2012
SDÍLEJ:

Zasedání rakovnických zastupitelů. Zleva L. Štíbr, I. Trešl, starosta Z. NejdlFoto: Deník/Miroslav Elsnic

V minulém roce schválili přední představitelé města rozpočet až na druhý pokus během mimořádného březnového zasedání zastupitelů v prostorách rakovnické radnice. Tehdy požadovala opozice více času na prostudování rozpočtu.

Letošní debata nad rozpočtem rozhodně tolik bouřlivá nebyla. I přesto, že z řad opozice zaznívala kritika, nikdo z jedenácti koaličních představitelů města nehlasoval proti rozpočtu.

Mírnější debatu trochu rozvířil opoziční Zdeněk Renc (VV) a ještě před ním senátor a lídr opozičních zastupitelů (ČSSD) Marcel Chládek. Ten se opřel především do kvality zpracování zprávy ohledně rozpočtu.

„V této podobě, jak je zpracován, je podle mého názoru nedostačující. Chybí mi komentář u každé položky rozpočtu, jak bývá zvykem, a také mi chybí v drtivé většině porovnání s loňským rozpočtem. Proto pro rozpočet hlasovat nemohu,“ pustil se v úvodu diskuze do rozpočtu Marcel Chládek. Zároveň požádal o zdůvodnění některých položek v rozpočtu, hlavně těch v souvislosti s městským úřadem a také se zastupiteli. „Přijde mi úsměvných pět tisíc korun pro dary obyvatelstvu v porovnání s občerstvení a pohostinstvím starostou města, kde je navrženo přes sto tisíc,“ reagoval Chládek. Ten navíc požadoval, aby do příštího zasedání měli zastupitelé zprávu, týkající se položky konferencí a cest zvolených představitelů města a také jejich smysluplnosti.

„Rozhodně bych chtěl trochu jiný komentář, než prohlásil starosta, a který jsem si poznamenal ohledně navýšení částky o položky týkající se cest zastupitelů, a teď cituji: ‚Letos mi řekli, že se bude více jezdit‘. Pokud to takto panu starostovi stačí, kupte ruské kolo, šipky a trefujte se tam. Podle toho pak sestavte rozpočet města,“ řekl Chládek.

Nejvíce kritický k rozpočtu byl opoziční Zdeněk Renc (VV). Podle něj by mělo město daleko více šetřit. Už skoro tradičně nesouhlasil s přidělenými miliony korun na údržbu veřejné zeleně a také se mu ani nezamlouval peněžitý požadavek odboru správy majetku na vánoční výzdobu.

„Mně se ta čísla nezamlouvají a jsou hodně navýšena. Máme dluhy a ty také musíme nějak splácet a myslím, že se zde dá hodně šetřit. Třeba na údržbu zeleně je částka 8,6 milionu korun. V dnešní době, kdy je málo práce, by se toto dalo ošetřit levněji a hodně ušetřit. Vánoční výzdoba a podobně více jak milion korun i zde by se dalo ušetřit. Některé věci jsou zde duplicitně psané a rozepsané na menší částky, a když si je člověk vyhledá, tak dají závratnou sumu,“ komentoval rozpočet Zdeněk Renc.

Proč odbor správy majetku musel navýšit položky, vysvětlil vedoucí zmíněného odboru Ivo Žďánský. Ten hlavně připomněl, že uplynulé Vánoce byly z pohledu vandalismu velmi náročné.

O Vánocích řádili hlavně vandalové

„Devadesát devět tisíc korun je postupná úhrada za nově nakoupenou vánoční výzdobu. Jinak město vlastní vánoční dekorační prvky staré osm až patnáct let. Jen zprovoznění stojí padesát tisíc korun, kdy se nakupují speciální LED žárovky. Proto jsme plánovali sto tisíc korun do obnovy vánočních prvků. Údržba světelných ornamentů je již neúnosná. Bohužel se stalo to, že v loňském roce kdosi devět hvězd na Husově náměstí strhl. Těch sto tisíc jsme vyčerpali na jejich opravu. Vandalismus nás stál sto dvacet tisíc korun,“ reagoval na kritiku Zdeňka Rence Ivo Žďánský a přiblížil informace k údržbě veřejné zeleně: „Je uzavřen dodatek na 7,5 milionu na pětašedesát hektarů zeleně ve městě a dalších dvacet hektarů na okraji města. V tom je zahrnuto čtyřikrát hrabání, sekání, v centru města v památková zóně jsou sekány plochy osmkrát. Mimosmluvně je dohodnuta údržba vysoké zeleně, kdy se v lednu nebo únoru každého roku koná prohlídka. Navíc po směně pozemku s povodím Vltavy připadla městu lipová alej u Rakovnického potoka. Ta nebyla ošetřována a zanedbání je zde jednoznačné. Proto dojde k razantnímu zdravotnímu řezu.“

Starosta Zdeněk Nejdl během vstupu do diskuze zareagoval slovy, že je škoda, že finanční výbor nevznesl své podněty dříve.

„Rozpočet se nám podařilo dostat do přijatelných mezí. V původním prvním nástřelu návrhu rozpočtu nám chybělo sedmdesát devět milionů korun. Povedlo se to snížit díky úsporám. Co se týká podrobných informací, dostanou je zastupitelé v dubnu, kdy je předkládán závěrečný účet města. Kontrola hospodaření města se již uskutečnila a byla bez závad, jsme dokonce chváleni, že je vše v pořádku,“ dodal Nejdl.

Autor: Miroslav Elsnic

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Nábytkář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: e-mailem euro@truhlarstvivalis.cz nebo tel. 724146329/313537172 (od 7:00 do 15:30).. Pracoviště: Truhlářství - vališ s.r.o., Rakovnická, č.p. 354, 270 52 Lišany. Informace: Monika Ryšlavá, +420 313 537 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí, především činnosti na úseku kolizního opatrovnictví, náhradní rodinné péče a kurately dětí a mládeže., Platové podmínky : dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění (Tř. 11)., Požadavky: vysokoškolské vzdělání v souladu se zákonem č. 108/2006, o sociálních službách, znalost práce na PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., Výhodou: znalost obecně závazných právních předpisů, dobrá znalost českého jazyka, vykonaná zkouška odborné způsobilosti na úseku sociálně-právní ochrany dětí, ochota řídit služební vozidlo a řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 31.8.2018.. Pracoviště: Město rakovník- pracoviště na sekyře, Na Sekyře, č.p. 166, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři soutěže Jiří Vejmělek (vpravo) s Jiřím Kutílkem (vlevo).

Jiří Vejmělek: Okolo chmele se motám už asi padesát let

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Rakovnicko – Dlouhodobé sucho a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problém je hlavně tam, kde je nepřirozená skladba porostů, na místech, kde rostou jehličnany na nevhodných stanovištích.

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT