Někteří se na ni ocitli nuceně, jiní ovšem zcela dobrovolně. Je to pro ně volný způsob života, kterého se nechtějí vzdát. Přesto jim hrozí vážné nemoci a v tom lepším případě nyní i podchlazení. Bezdomovectví ale není jen tématem velkých metropolí. Svůj úkryt hledají i v menších městech, Rakovník nevyjímaje. 


V současnosti tu na ulici žije asi pět lidí. Přesto městský úřad k včerejšímu dni evidoval až 631 občanů, kteří mají trvalý pobyt hlášený na radnici. Číslovka ovšem zahrnuje také všechny ty, kteří z nějakého důvodu nestojí o zveřejnění místa, kde skutečně žijí. 

Vedení města Nové Strašecí po slavnostním přebrání ceny a titulu o Nejpřívětivější úřad Středočeského kraje. Po loňském úspěchu vítězství obhájili i letos.
V Novém Strašecí mají Nejpřívětivější úřad v kraji


S bezdomovci jsou tu pravidelně v kontaktu strážníci Městské policie Rakovník. A místní bezdomovci jsou pro ně již „známé firmy“, takže ví, co od sebe mohou vzájemně čekat. Při pravidelných hlídkách strážníci kontrolují místa, o kterých ví, že v jejich okolí lidé bez domova často hledají přístřeší, a pokud na ně narazí tam, kde nemají co dělat, z místa je vykážou. Častými případy je budova vlakového nádraží či prostory před vchodem do supermarketů. 


Přitom by tomu tak být nemuselo. Mnozí bezdomovci pobírají sociální dávky, a tak by si mohli platit nocleh v ubytovně či azylovém domě. V Rakovníku pro tyto případy slouží ubytovna Haná, kterou provozuje Údržba městských komunikací. Měsíčně tu ubytování dospělou osobu stojí 950 korun včetně daně, postarají se tu ale i o celé rodiny včetně dětí, které mají ceny výrazně nižší. 


Ubytovna ve směru na Křivoklát v areálu bývalých kasáren může ve třech samostatných budovách naráz ubytovat až 70 lidí. Že by však kvůli plné kapacitě museli lidi odmítat, se často nestává. Úplně plno nemají ani teď, s přicházející zimou, jak potvrdila Jana Matesová, která ubytovnu na Hané spravuje: „Teď je ubytovna naplněná tak z osmdesáti procent. Padesát lidí tu ale určitě máme. Ti se do ubytovny dostanou nejčastěji přes sociálku, která má v areálu vyhrazený byt. V současnosti v něm ale nikdo není. Máme tu teď rodiny, které si u nás bydlení zařídily samy. Lidé mohou přijít a my s nimi domluvíme podrobnosti. A pak u nás buď zůstanou, nebo odcházejí jinam.“

Ilustrační foto.
Systém parkování v centru považují za ohrožení svobody i podnikání


V podobných zařízeních se však často musejí potýkat také s problémy, a to nejen v mezilidském soužití. Jde například o dodržování stanovených pravidel či o neplatiče, kteří dočasný byt odmítají opustit. „Pokud se něco takového vyskytne, neřešíme to přímo my, ale voláme si na pomoc městskou policii,“ doplnila Jana Matesová. 


Právě do ubytovny na Hané přivezli před pár dny městští strážníci bezdomovce, jemuž nešťastnou událostí shořel dřevěný přístřešek, který si v blízkosti Žákova rybníka vybudoval. Mohla za to pravděpodobně neopatrnost při zacházení se zapálenou svíčkou, kterou si muž svítil i topil. V ubytovně měl k dispozici jednu místnost a společné sociální zázemí, stejně jako ostatní, kteří tu našli svůj domov.