Starosta města Karel Filip letos poprvé vyvezl Josefa Švejka. „Známe se už hodně dlouho, tak jsem ho letos vzal sebou. Invalidní vozík jsem si půjčil v cukrárně." Na startu se každý běžec zaregistroval u Jitky Samšukové z místního domu dětí a mládeže. Ještě před tím byl pečlivě zvážen na decimální váze. Váhu si rovněž pečlivě zaznamenala Jitka Samšuková stejně jako rok narození.

Před závodem účastníky do správné nálady dostaly rakovnické roztleskávačky a i když bylo několik stupňů pod nulou, povedlo se jim to znamenitě. A už hodiny na věži tlučou desátou. Na start se jako první řadí ženy, protože mezi pány jsou samí džentlmeni. Ženy vybíhají, za nimi hned startují muži. Každý běží podle svých sil a chuti.

Základní délka trasy jsou tři kola kolem náměstí. Po prvním kole se ale početné pole závodníků tříští. Někteří z nich hnáni radostí z pohybu, se otáčejí a zbytek závodu běží obráceně. Nikomu to nevadí, protože se běžci elegantně proplétají mezi ostatními.

Další závodníci se musí hned po prvním kole občerstvit. Inu, stejně jako v životě. Cimrmanův závod totiž nemá jednoho vítěze, vítězi jsou všichni, kdo nezaváhal a zamířil s kufrem na náměstí. Běžci už oddechují v cíli, sdělují si své krásné dojmy a blahopřejí si k úspěchu.

Letos měl Cimrmanův kufroběžecký běh dvě prvenství. Poprvé se na start se svými páníčky postavilo několik psů. A za druhé letošní závod měl mezinárodní účast.

Z Velké Británie do Nového Strašecí zavítal Martin Brabenec s otcem Michalem. „Přijel jsem, protože moje přítelkyně Martina Nová je z Nového Strašecí. Její otec závod běží každý rok. Tak jsem i já přijel, abych se zúčastnil. Netrénoval jsem, ale můj otec ano. Běhal dopoledne v polobotkách. Přesto bych chtěl běžet, co nejrychleji," prohlásil před závodem Martin Brabenec.

Po běhu vystoupily ještě tanečnice z country taneční skupiny Klobouček. Po vyhlášení těch nejlepších starosta Karel Filip všem poděkoval za účast, popřál do nového roku a pozval běžce na další ročník silvestrovského běhu Járy Cimrmana.

Komu se ještě nechtělo domů, shlédl vydařenou loutkovou pohádku O Popelce.

Výsledky běhu:

Nejmladší účastník: Vašík Frolík 4 roky
Nejmladší účastnice: Kačenka Stehlíková 4 roky Nejvzdálenější: Brabencovi Michal a Martin Anglie
Nejhezčí kufr: Miroslav Mikulka
Nejstarší kufr: Václav Kulhánek – kufr a v nich noviny z roku 1921
Nejstarší účastník: Bunter Rudolf 73 let
Celkový vítěz s putovním kufrem: Maierová Iveta
Celkem 46 zapsaných běžců, z toho 17 mužů, 17 žen, 7 dívek a 5 chlapců.