Lenka Braná a Pavla Staňková, které místní děti vedou, připravili společně s jejich svěřenci průřez celého roku. ,,Každý měsíc máme nějakou kulturní akci na níž vystupuje místní mládež,“ řekla Staňková.

Vše probíhá pod kroužkem mladých hasičů a ten čítá dohromady třináct místních dětí. ,,Dětem vybíráme básničky, které jim posléze upravujeme na míru a vyrábíme kulisy, aby to bylo jak pro děti, tak i pro diváky zajímavější,“ vysvětlila Staňková.

Děti v Krakově jsou moc šikovné, svoje vystoupení některé z nich doprovázejí hraním na flétnu, harmoniku nebo kytaru.

Jesica Cusacková je členkou místního Sboru dobrovolných hasičů. ,,Akce mě velice baví,“ podotkla Jesica a přiznala, že když předváděli své umění před krajskou komisí byla trošku nervózní.

Všichni v obci, kteří se na práci s mládeží podílejí, jsou za ocenění velmi rádi a jak sami říkají je to pro ně motivace do budoucna.

Není to, ale první ocenění které Krakov v soutěži „vesnice roku“ získal. Již dvakrát byli oceněni diplomem a v minulém roce získali Zelenou stuhu, za zeleň v obci. Tu si tady místní občané ve svém volnu sami vysázeli.

Za odměnu čtyři sta tisíc korun za Zelenou stuhu si koupili traktůrek na sekání trávy. Podmínky pro naložení s penězi byli ale jiné. „Prosadili jsme si, ale na ministerstvu výjimku, protože traktůrek jsme potřebovali ze všeho nejvíce,“ řekl Švarc.

V letošním roce se Krakov na soutěž nijak nepřipravoval, původně se do soutěže ani přihlásit nechtěli. ,,Já už jsem obec do soutěže nechtěl přihlásit. Protože jsem si myslel, že nemáme již co nabídnou,“ řekl starosta Švarc.

Jenže vedení místních mladých hasičů starostu přesvědčilo o opaku a starosta je za jejich rozhodnotí nyní velmi rád.