PSALI JSME: Pozor: Bílé kostky neoznačují bezpečný přechod

Bílé kostky rozhodně místo pro bezpečné přecházení v historickém centru města neznačí. Místo totiž není označeno svislou dopravní značkou a navíc není přechod vyznačen klasickou zebrou.

„Kde tedy máme my a naše děti bezpečně přecházet? Náměstí je plné automobilů. Není ani kolikrát mezi nimi místo, aby člověk mohl projít. Jsem si jistá, že drtivá většina lidí si myslí, že se právě o přechod pro chodce jedná," reagovala na dotaz Rakovnického deníku Veronika Nováková.

Podle vyjádření mohou návštěvníci Husova náměstí přecházet vozovku kdekoliv.

„Na náměstí skutečně žádné přechody pro chodce nejsou. Celé Husovo náměstí spadá pod zónu s dopravním omezením, kde rychlost vozidel je maximálně třicet kilometrů v hodině. V takto označených dopravních zónách se přechody pro chodce zpravidla neumisťují a ani se nezřizují místa pro přecházení. Nejedná se tak ani o ně, i ty musí splňovat náležitosti, jako jsou například snížené obrubníky, vodící linie a další," informovala Andrea Strnadová, mluvčí rakovnické radnice a jedním dechem doplnila: „Chodci tak mohou přecházet komunikaci prakticky kdekoli, což je důvodem, proč se v těchto místech nezakazuje stání vozidel, pokud nejde o porušení svislého dopravního značení."

Mnozí řidiči, i když mohou, tak na místech, která jsou označena bílými kostkami, neparkují. „Že to není přechod pro chodce, jsem se dozvěděl asi před dvěma roky. I přesto, pokud je volné místo jinde, na těch bílých kostkách neparkuji. Nerad se s někým dohaduji," řekl Rakovnickému deníku Martin Staněk.

Policisté o tomto vědí, což už dříve potvrdil Rakovnickému deníku i bývalý mluvčí René Černý. Odstranění kostek budou však policisté požadovat až při rekonstrukci náměstí.

„V Rakovníku jsme rarita, použiji výraz pana premiéra, máme zde kočkopsa. Uvádíme totiž chodce v omyl, protože on si myslí, že je na přechodu pro chodce, a přitom není. Buď by měl být přechod označen podle zákona, tedy příslušnou zebrou a svislou modrou značkou „Přechod pro chodce", a nebo zrušme bílé kostky. Nic mezitím být nemůže," vyjádřil se v roce 2011 k tomuto problému dnes už bývalý tiskový mluvčí rakovnické policie René Černý.

Otázkou přechodů na náměstí se zabývalo také minulé vedení rakovnické radnice. Z plánů ale nakonec sešlo. Jedním z nich bylo vybudování vyvýšených pásů, které by sloužily jako přechod pro chodce a zároveň by plnily funkci zpomalovacích pásů. Nutno však podotknout, že náměstí je i podle statistik nehod aut a chodců poměrně velmi bezpečnou zónou ve městě.