Rakovník má další knihu, která ještě více přibližuje dějiny v jeho okolí. Tentokrát se jedná o dění poblíž města Rakovníka, konkrétně o bitvu u Rakovníka roku 1620. Křest knihy se neobešel bez politických přestřelek.

Podle archeoložky Kateřiny Blažkové, která je jedním z devíti autorů této knihy s názvem Bitva u Rakovníka 1620, se jedná o zcela unikátní knihu, která ještě více mapuje regionální dějiny. Nejedná se o žádné shrnutí poznatků.

„Jedná se o zcela novátorskou knihu. Najdete v ní celou řadu nových poznatků a nálezů z olešenského polesí, kde se měla bitva u Rakovníka odehrávat,“ zmínila Blažková a dodala: „Kniha je chloubou všech autorů a také institucí, ze kterých ti autoři pocházejí. Všichni autoři vše podnikali ve svém čase a bez nároku na honorář,“ podotkla Blažková.

V knize například najdete celou řadu vizualizací, fotografií nalezených kovových částí zbraní, ale také například olověné kule.

„Těch se zde našly tisíce,“ připomněla archeoložka Blažková.

Kniha je unikátem také kvůli novým možnostem, jak „pracovat“ s historií. Nově bylo využito geodetické zaměření, digitální vizualizace bitevních scén během oněch devíti dnů, k tomu nové terénní průzkumy v místech, kde vojáci přečkávali, kde byli v úkrytech a kde se bojovalo.

Politické šarvátky

Křest knihy Bitva u Rakovníka 1620 se uskutečnil před vánočními svátky v sále Dr. Spalové v prostorách rakovnického muzea. Záštitu nad knihou převzal senátor Marcel Chládek (ČSSD). Na knihu také přispělo město Rakovník, na křest dorazil starosta města Zdeněk Nejdl (ODS). A právě kvůli příspěvku to zase mezi oběma lídry nesmiřitelných stran jiskřilo.

Starosta Nejdl totiž v úvodním slovu řekl, že se vedení radnice rozhodlo na základě vyhodnocení kulturní komise přispět.

„Město přispělo na knihu významnou částkou, a to sedmnácti tisíci korunami. Určitě si knihu velmi rád přečtu,“ řekl Zdeněk Nejdl a připomněl možné neshody kvůli neschválenému příspěvku muzeu zastupitelstvem města. (Ředitel muzea František Povolný žádal o příspěvek ve výši 30 tisíc korun, pozn. red.).

„Víme, že pro Rakovník a celý region dělá muzeum spoustu práce a jsem za to rád,“ pronesl Nejdl.

Lídr opozičních zastupitelů, náměstek středočeského hejtmana a senátor Chládek nenechal věc bez komentáře.

„Jsem velmi rád, že město na knihu přispělo sedmnácti tisíci korun, neboť je to významná částka, protože celkový náklad stál sto tisíc korun,“ reagoval Chládek a dodal: „Co se týče zmíněného příspěvku na provoz muzea ve výši třiceti tisíc korun, tak ten si můžete, pana starosto, nechat. Jednalo se o symbolickou částku, jelikož provoz muzea činí devět milionů korun.“