„Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbijí. Jsou schopni najít někde uschované klíče nebo si všimnou nedovřených oken. Kradou a odnášejí vše, na co narazí, většinou různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola nebo elektroniku,“ upozorňuje veřejnost Michaela Richterová, mluvčí rakovnické policie.
V silách policie určitě není chránit každé obydlí, hlídky ale provádějí v zimním období namátkové kontroly v rekreačních oblastech. „Každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil, například používáním bezpečnostních zámků, odolnějších dveří, mříží, uzamykatelných okenic a bezpečnostních skel,“ snaží se poradit Michaela Richterová. 


Jde o prostředky, které ztěžují vniknutí do objektu. „Pro vyšší standard ochrany je možno využít elektronické zabezpečení, například lokální signalizace, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásič,“ dodává mluvčí. Pokud majitel chaty nebo chalupy zjistí, že byl vykraden, měl by dodržovat správný postup.


„Pro případ vloupání je dobré pořídit si foto cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektrických přístrojů. Cennější věci rozhodně nechce nechávat přes zimu v těchto obydlích. Důležité je všímat si i pohybu podezřelých osob a vozidel, takovou věc případně nahlásit na bezplatnou linku 158,“ připomíná Michaela Richterová. 


A jak si své rekreační nemovitosti na zimu někteří chataři? „Mám všude bezpečnostní zámky, u vchodových dveří jsou dva, garáž mám zajištěnu petlicí a nechal jsem si instalovat i GSM alarm s prostorovými čidly. Samozřejmostí je také pojištění proti vykradení,“ říká Ota Mrkvička, který má chatu u Orlické přehrady. Podle něj je problém v tom, že bydlí v panelovém domě a tak nechává poměrně dost věcí právě na chatě, protože je nemá kde uskladnit.
Někteří na zabezpečení jdou jinak. 


„Chatu na zimu nezazimováváme, vypustíme jen vodu, kvůli mrazu, ale nemáme tam okenice ani mříže, jen normálně zamkneme a hotovo,“ konstatuje Dana Marková s tím, že jejich nemovitost stojí v místě, kde žijí lidé trvale a tak mají přehled o tom, kdo tam v zimě přijíždí. 
„Manžel zastává navíc názor, že případným pachatelům nechává na stole dopis s textem: ve sklepě máte kompoty a nějakou flašku, najezte se, napijte se, nic tu nerozbíjejte a běžte pryč,“ přibližuje poněkud originální způsob ochrany před zloději žena.