„Není moc příjemné, když jdete s dětmi do parku, kde se povaluje mládež, která tam vesele popíjí.“
Tak těmito slovy reagovala čtenářka Monika v diskuzi ke článku o nové vyhlášce, která má zamezit pití alkoholu na veřejném prostranství, a to hlavně v blízkosti škol, parků a v dalších částech města, kam lidé vyrážejí na procházky, ale také na místech, kde se nejvíce soustřeďují.
Vyhláška zakazující pití alkoholu sice v Rakovníku platí od nového roku (zastupitelé Rakovníka ji schválili v minulém roce 28. listopadu, pozn. red.), ale v původním znění. Už během diskuze ale zazněly návrhy, kde by měla vyhláška ještě platit.
Například opoziční zastupitel Ludvík Vožeh (ČSSD) navrhoval zahrnout do vyhlášky i „parčík“ mezi budovou pošty a vlakového nádraží, Vladimír Kvasnička (KSČM) pak upozornil na to, že ve vyhlášce nejsou zahrnuty oblasti okolo základních škol.
Nyní však vyhlášku zastupitelé na svém poslední zasedání aktualizovali.
„Návrh této obecně závazné vyhlášky vznikl na základě diskuze, která zazněla zde na zasedání zastupitelů,“ připomněla tajemnice Městského úřadu Rakovník Eliška Holková a k vyhlášce dodala: „Podstatou této vyhlášky je pouze to, že se akceptují lokality, které právě zastupitelé navrhli na svém listopadovém zasedání.“
Přijetí vyhlášky zamezující pití alkoholu na veřejném prostranství však nesklidilo jen chválu ze stran Rakovničanů, ale také kritiku.
„Takže další omezování, další nařízení, předpisy… Když bude strážník aktivní „hlupák“, tak mě může šikanovat za to, že si v parku u Masaryka otevřu lahev vína. Těm alkoholikům u supermarketů budou pokuty ukradené. Stejně na jejich zaplacení nemají. Díky, zastupitelé,“ vzkázal prostřednictvím webu Rakovnického deníku zastupitelům čtenář Jiří.
Velitel Městské policie Rakovník Pavel Škvára vyhlášku hájí. Podle jeho slov ji nevytvořili zastupitelé a policie s cílem šikanovat obyvatele.
„Myšlenka rozhodně není mířena proti slušným lidem, kteří si dají jedno pivo, ale naopak vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejném prostranství má za cíl vytlačit od marketů a dalších míst ty lidi, kteří zde pravidelně popíjejí a obtěžují ostatní,“ upřesnil Škvára.
Problémem bude, nejen podle velitele městské policie, ale i právníka a zastupitele Miloše Lipperta, vymahatelnost. Právě Miloš Lippert se na listopadovém zasedání nechal slyšet, že toto bude pro policii velice obtížné. „Do výbavy strážníků by pak měly alespoň přijít drahé alkoholmetry. Jak ale prokážete, že se dotyčný napil na veřejném prostranství? Městská policie to bude mít velice obtížné i v následujícím řízení,” reagoval Lippert.
Ludvík Vožeh naopak diskuzi v listopadu, kdy se vyhláška schvalovala, rozvířil s obavou, jak cizinci či návštěvníci poznají, že se právě v místě, kde sedí, nesmí pít alkohol. „Jak se návštěvník dozví, že je v prostoru, kde se nesmí pít alkohol?” tázal se Vožeh.
„Neznalost zákona neomlouvá,” odvětil Oldřich Kronich (ODS).
Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) se nechal slyšet, že nemá obavy z toho, že by cizinci konzumovali na veřejnosti takové množství alkoholu, které by vedlo k pohoršení. „Není to příliš obvyklé,” řekl Nejdl a již dříve k vyhlášce řekl: „Vyhláška by měla podpořit práci městské policie, respektive zvýšit její pravomoc.”