VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojí se, že policisté nedorazí včas

Rakovnicko -I letos prováděli policisté na území Středočeského kraje průzkum veřejného mínění. Cílem bylo zmapovat spokojenost občanů s jejich prací.Když výsledky průzkumu „rozpitváme“, tak do očí bijící číslo ukazuje důvěru v to, zda mu bude rychle a účinně poskytnuta policisty pomoc v případě potřeby. 68,1 Rakovničanů si myslí, že ano a 31,9 že ne.

3.8.2011
SDÍLEJ:

Dopravně-bezpečnostní akce na RakovnickuFoto: Jana Elznicová

I letos prováděli policisté na území Středočeského kraje průzkum veřejného mínění. Cílem bylo zmapovat spokojenost občanů s jejich prací. Přímo v terénu na Rakovnicku bylo policisty preventivně informační skupiny René Černým a Veronikou Koryntovou osloveno 91 respondentů (45 mužů a 46 žen). Těm byly pokládány například otázky zaměřené na bezpečnost v místě jejich bydliště, hodnocení práce policistů Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, míra informovanosti o práci policistů a preference mezi preventivní činností a rychlým příjezdem policistů na místo ohlášené události…

Mluvčí rakovnické policie René Černý některé z výsledků zkonkretizoval: „Pokud bychom porovnávali roky předchozí, tak v roce 2010 se bezpečně v místě svého bydliště cítilo zhruba 91 procent obyvatel Rakovnicka. V roce letošním už vidíme pokles na 84 procent Rakovničanů, kteří se doma a v okolí svého domova cítí být v bezpečí.“

Když výsledky průzkumu „rozpitváme“ na další vývoj obav našich spoluobčanů, tak do očí bijící číslo ukazuje důvěru v to, zda mu bude rychle a účinně poskytnuta policisty pomoc v případě potřeby. 68,1 Rakovničanů si myslí, že ano a 31,9 že ne. „Myslím, že nedůvěru způsobuje i celková informovanost občanů o tom, co se děje ve společnosti. Hovořili s námi o tom, co jim předkládají dnes a denně média. Tedy o škrtech, o tom, že nebude na provoz policejních služeben a že se budou rušit. Plus se k tomu musí přičíst odlehlost některých lokalit od jednotlivých obvodních oddělení policie. V tomto ohledu jsou jejich obavy pochopitelné,“ konstatoval policista René Černý.

Co se týká spokojenosti s prací policie v místě bydliště: rozhodně spokojeno bylo 29 procent dotázaných a spíše ano 51 procent lidí. „Rozdíly s předchozími roky nejsou v tomto případě příliš markantní,“ doplnil René Černý. Ochotu policistů si v roce 2010 pochvalovalo 100 procent dotázaných, ale letos jen 87 procent. „Tam už bohužel můžeme hovořit o větším poklesu,“ uvedl dále René Černý. Nebyli jsme ani spokojeni s přátelským vystupováním policistů. Pokles dělá letos více než deset procent. 2010 – 90,1 procent. 2011 – 80,4 procent. „Potěšitelné je, že nikdo z dotázaných neuvedl, že by po něm naši policisté požadovali úplatek,“ pochválil Černý.

Velký pokles byl zaznamenán v otázce ochotného vystupování policistů směrem k veřejnosti. V roce 2010 bylo s ochotou policistů pomáhat spokojeno 91,3 procent lidí a letos jen 80 procent! Mluvčí rakovnické policie René Černý konstatoval: „Projev ochoty neovlivní žádný vnější vliv. Je to vždy záležitost toho konkrétního člověka. Více jak desetiprocentní rozdíl výsledků určitě něco signalizuje. Něco je špatně. Je to každopádně námět k zamyšlení, co s tím dál. Ale až tak dramaticky bych to zase neviděl. Záleží jací lidé zrovna na sebe narazí a o celkové komunikaci mezi nimi. Často se může jednat jen o subjektivní dojem protistrany.“

Ovšem klesla rovněž spokojenost s profesionálním přístupem policistů. Z 91,3 procent na pouhých 75 procent! „Tady už můžeme hovořit o mírném znepokojení. Je to více jak 15 procentní propad,“ zdůraznil policista Černý. Obavy z vloupání do domu se rok od roku mění. 79,3 procenta Rakovničanů se ho obávalo v roce 2009. V roce 2010 nastal obrovský pokles:46,7 procent. A letos je to 56 procent dotázaných. Jen 48,4 procent lidí se bojí, že přijde o auto. A přitom se právě letos na Rakovnicku auta kradla poměrně dost.

A ještě několik zajímavých fakt z kolonky: Míra pocitu bezpečí. Vandalství se nejvíce obávají mladí muži. Největší obavy z vloupání do bytu mají muži produktivního věku. Nejméně se ho bojí mladí muži. Ti mají naopak strach z vloupání do auta. Krádeže auta se obávají nejvíce muži v produktivním věku a hned po nich senioři. O kolo nechtějí přijít především ženy produktivního věku. Kapesní krádeže jsou noční můrou hlavně mladých žen a žen středního věku. A konečně přichází na řadu fyzické napadení, ze kterého mají největší strach mladé dívky a seniorky.

Autor: Jana Elznicová

3.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemoc. Ilustrační foto.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.
16

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

Nechtělo se mu být dál na světě

Rakovník – Pozdvižení na služebně zažili ve čtvrtek rakovničtí policisté. A to když jim do budovy na Husovo náměstí přišel v odpoledních hodinách muž, kterého to podle jeho slov už na světě nebavilo. O sebevraha ale podle všeho nešlo. Muž si na život nesáhl a naštěstí vše skončilo jen u slov.

Ženu našli mrtvou

Rakovník – Smutnou událost z úterního podvečera dnes potvrdili policisté. Vše začalo tak, že po 18. hodině zavolala městským strážníkům 66letá žena s tím, že se nemůže dovolat své známé, která ji celý den nezvedá telefon, a že se do jejího bytu v ulici Dukelských hrdinů sama neodvažuje jít.

Nadělí si hokejisté předčasný vánoční dárek?

Rakovník - Ještě jednou vyrazí hokejisté áčka a béčka rakovnického HC na led, aby se porvali o mistrovské body, než zasednou doma k rodinám a užijí si vánoční svátky. Svěřence Otakara Vejvody čeká v rámci 15. kola krajské ligy nedělní výjezd do Čáslavi, rezerva se představí na domácím ledě, kde přivítá v sobotu od 17 hodin nedalekou Žilinu.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT