I letos prováděli policisté na území Středočeského kraje průzkum veřejného mínění. Cílem bylo zmapovat spokojenost občanů s jejich prací. Přímo v terénu na Rakovnicku bylo policisty preventivně informační skupiny René Černým a Veronikou Koryntovou osloveno 91 respondentů (45 mužů a 46 žen). Těm byly pokládány například otázky zaměřené na bezpečnost v místě jejich bydliště, hodnocení práce policistů Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, míra informovanosti o práci policistů a preference mezi preventivní činností a rychlým příjezdem policistů na místo ohlášené události…
Mluvčí rakovnické policie René Černý některé z výsledků zkonkretizoval: „Pokud bychom porovnávali roky předchozí, tak v roce 2010 se bezpečně v místě svého bydliště cítilo zhruba 91 procent obyvatel Rakovnicka. V roce letošním už vidíme pokles na 84 procent Rakovničanů, kteří se doma a v okolí svého domova cítí být v bezpečí.“
Když výsledky průzkumu „rozpitváme“ na další vývoj obav našich spoluobčanů, tak do očí bijící číslo ukazuje důvěru v to, zda mu bude rychle a účinně poskytnuta policisty pomoc v případě potřeby. 68,1 Rakovničanů si myslí, že ano a 31,9 že ne. „Myslím, že nedůvěru způsobuje i celková informovanost občanů o tom, co se děje ve společnosti. Hovořili s námi o tom, co jim předkládají dnes a denně média. Tedy o škrtech, o tom, že nebude na provoz policejních služeben a že se budou rušit. Plus se k tomu musí přičíst odlehlost některých lokalit od jednotlivých obvodních oddělení policie. V tomto ohledu jsou jejich obavy pochopitelné,“ konstatoval policista René Černý.
Co se týká spokojenosti s prací policie v místě bydliště: rozhodně spokojeno bylo 29 procent dotázaných a spíše ano 51 procent lidí. „Rozdíly s předchozími roky nejsou v tomto případě příliš markantní,“ doplnil René Černý. Ochotu policistů si v roce 2010 pochvalovalo 100 procent dotázaných, ale letos jen 87 procent. „Tam už bohužel můžeme hovořit o větším poklesu,“ uvedl dále René Černý. Nebyli jsme ani spokojeni s přátelským vystupováním policistů. Pokles dělá letos více než deset procent. 2010 – 90,1 procent. 2011 – 80,4 procent. „Potěšitelné je, že nikdo z dotázaných neuvedl, že by po něm naši policisté požadovali úplatek,“ pochválil Černý.
Velký pokles byl zaznamenán v otázce ochotného vystupování policistů směrem k veřejnosti. V roce 2010 bylo s ochotou policistů pomáhat spokojeno 91,3 procent lidí a letos jen 80 procent! Mluvčí rakovnické policie René Černý konstatoval: „Projev ochoty neovlivní žádný vnější vliv. Je to vždy záležitost toho konkrétního člověka. Více jak desetiprocentní rozdíl výsledků určitě něco signalizuje. Něco je špatně. Je to každopádně námět k zamyšlení, co s tím dál. Ale až tak dramaticky bych to zase neviděl. Záleží jací lidé zrovna na sebe narazí a o celkové komunikaci mezi nimi. Často se může jednat jen o subjektivní dojem protistrany.“
Ovšem klesla rovněž spokojenost s profesionálním přístupem policistů. Z 91,3 procent na pouhých 75 procent! „Tady už můžeme hovořit o mírném znepokojení. Je to více jak 15 procentní propad,“ zdůraznil policista Černý. Obavy z vloupání do domu se rok od roku mění. 79,3 procenta Rakovničanů se ho obávalo v roce 2009. V roce 2010 nastal obrovský pokles:46,7 procent. A letos je to 56 procent dotázaných. Jen 48,4 procent lidí se bojí, že přijde o auto. A přitom se právě letos na Rakovnicku auta kradla poměrně dost.
A ještě několik zajímavých fakt z kolonky: Míra pocitu bezpečí. Vandalství se nejvíce obávají mladí muži. Největší obavy z vloupání do bytu mají muži produktivního věku. Nejméně se ho bojí mladí muži. Ti mají naopak strach z vloupání do auta. Krádeže auta se obávají nejvíce muži v produktivním věku a hned po nich senioři. O kolo nechtějí přijít především ženy produktivního věku. Kapesní krádeže jsou noční můrou hlavně mladých žen a žen středního věku. A konečně přichází na řadu fyzické napadení, ze kterého mají největší strach mladé dívky a seniorky.