„Na případu stále pracujeme,“ řekl mluvčí rakovnické policie René Černý. Ten již před tím komentoval, že s ohledem na citlivost celé věci nebude policie sdělovat žádné bližší informace. Policie pouze informovala, že podezřelým mužem je cizinec.

Po sobotní události jsou obyvatelé Rakovnicka v šoku a volají po přísnějších trestech. „Měl by se tím už někdo zabývat. Za ukradení peněz dostane pachatel osm let a za takový hrůzostrašný čin dostane kolik? Dvanáct? Je to hrozný nepoměr,“ řekla paní Dagmar. Podobně reagovali i další námi oslovení. Někteří poukázali na to, že by stálo za to otevřít otázku znovuzavedení trestu smrti.

„Vrazi a další násilníci, kteří napadají bezmocné děti, ženy a dokonce seniory, by měli být popraveni. Ne všechno, co bylo ve středověku, bylo špatně. Zákony by se měli dodržovat,“ komentoval Petr Novák.

Rodiče dětí, zejména dospívajících dívek, mají jasno. „Určitě budeme své děti nyní více hlídat, nikdy nevíte, kdo se po ulici potuluje. Nikdy bychom nevěřili, že se něco podobného stane v docela poklidném Rakovníku,“ tvrdí námi oslovení rodiče.

Právě rodiče nyní chtějí daleko více hlídat své ratolesti, a to zejména dospívající mládež. Většina rodičů připustila, že sice strach o děti měli, ale nikdy by je nenapadlo, že by se takovýto otřesný zločin odehrál v Rakovníku. „Dcera se na mne vždy rozčiluje, když jí říkám, ať je brzy doma a ať se nepotuluje po nočním Rakovníku a když, tak s početnější partou. Nerada dceru někam pouštím a po tomto útoku budu asi ještě bedlivější,“ říká maminka Alena.
Policisté nabádají k větší opatrnosti a k domýšlení nejrůznějších situací. Právě ulice s nejrůznějšími temnými zákoutími uliček, keřů a podobně jsou nejčastější místa, kde násilníci čekají na své oběti.

Prevence

Mluvčí rakovnické policie René Černý přidává doplňující a důležité informace, týkající se prevence proti napadení. „Především ženy by se měly vyhýbat osamělým nočním pochůzkám a liduprázdným místům, jako jsou noční ulice, parky, nádraží. A pokud už tam musí, pak pouze s doprovodem věrohodné osoby.“

Vhodné je také telefonování s tím, že osoba na druhé straně ví, kde se právě nacházíte a v případě napadení může ihned zavolat policii. Násilníkem může být kdokoliv z vašeho okolí. Muž, se kterým jdete na kávu či na skleničku u baru. Muž, který vám nabízí pomoc nebo donáší poštu. „K činu se může rozhodnout během vteřiny. Nemusí si nic plánovat předem. Prostě vás uvidí v pro něj vhodném čase a na vhodném místě a může zcela impulzivně udeřit,“ upozornil policista René Černý.

Násilníka nelze poznat, ale lze rozpoznat potenciální nebezpečnou situaci, a když budete vědět, jak se chovat, můžete předejít tomu nejhoršímu.