Na dalších, které nápor větru vydržely, popadaly štoky, nebo je prudký děšť doslova odrbal nastojato. To je další rána pro chmelaře, kteří už tak sotva prodají letošní úrodu.

Jen odstranit padlé chmelnice přinese nevratné náklady. Další peníze zemědělci vydají při obnově chmelnic. Založit hektar chmelnice vychází téměř na milion korun.

Přírodní živel udělal i škody na polích. Neposekané obilí zůstalo ležet. Zrovna tak dopadl mák. Ten má zurážené makovice. Na některých polích leží pod vodou a ven kouká sem tam makovice.

Největší škody budou ale zřejmě na chmelnicích. Chmelaři včera zatím jen počítali padlé hektary.

Co bude s chmelem dál, zatím neví. Očesat padlé chmelnice nemá cenu. Nejen že by to stálo obrovské úsilí, ale navíc chmelové hlávky na zemi jsou obalené bahnem. To zařadí automaticky chmel do nestandardní jakosti a takový chmel nemusí odběratel podle smlouvy vůbec vykoupit.

Protože vichřice v Nesuchyni ve chmelnici přerazila sloup vysokého napětí, v okolních obcích nešel od půlnoci do deseti hodin dopoledne eletrický proud. Tím nastaly další kombinace. Česačky stály.Kvůli výpadku elektrického vedení rovněž stály chmelové sušárny.

„Vše se rozběhlo až po desáté hodině. Chmel na sušárně celou noc nevětral, proto se zapařil. Musíme ho dát stranou. Také lidé na česačce půl dne nepracovali,“ počítá další ztráty Pavel Řepík, ředitel Probiosu Kounov. Tady spadlo čtyřicet pět milimetrů srážek a k tomu ještě kroupy. Vichřice shodila osm hektarů chmelnic. Nejhorší také je, že padnou většinou ty nejlepší chmelnice. Ty jsou hodně narostlé, tím pádem i těžké a plné, proto se má vítr do čeho opřít.

Poblíž mostku za Kněževsí směrem na Kolešovice vichřice zvlášt ukázala svou sílu. Nejenže padly chmelnice po levé straně silnice, ale vichřice zlámala silné větve a stromy v hájku naproti. Potok se vylil z břehů. Na zahradě sousedního domu se strouha přeplnila bahnem a rozlila po zahradě. Sousední zahradu už celou zaplavilo bláto. „Vodu už jsme tu měli mockrát, ale že by vichřice polámala stromy v hájku, to si nepamatuji,“ shodli se obyvatelé okolních domů.

Odhadem padlo například:

Kounov 8 ha chmelnic
Nesuchyně 15 ha
Mutějovice 5 ha
Chrášťany 16 ha
Kněževes 16 ha
Kolešovice 17 ha