Začalo to v půl čtvrté odpoledne, kdy přívalový déšť zaplavil sklep rodinného domku na Novém Domě. Voda naplnila prostor deset krát šest metrů do výše sedmnácti centimetrů. Rakovničtí profesionální hasiči použili k jejímu odsátí ponorné čerpadlo.

Ve čtyři odpoledne byly slyšet padající kameny mezi Zbečnem a Račicemi. Kameny strhla voda a vítr ze skály do kolejiště jednokolejné trati. Navíc přes koleje spadl ještě strom. Naštěstí tudy v tu chvíli nejel žádný vlak.

Překážky z trati odstraňovali drážní hasiči z Michle. Bílá pěna na Rakovnickém potoce vyděsila jednu rakovnickou obyvatelku. Myslela si totiž, že do vody unikly nebezpečné látky. Proto volala hasiče. Ti nakonec zjistili, že do vody nic nevyteklo.Vodu napěnilo velké množství vody valící se pod jezem. „Jsme rádi, že jsou lidé všímaví a volají nám. Rozhodně je v těchto případech nepostihujeme za zbytečné výjezdy. Kdyby nezavolali, mohlo by být příště pozdě,“ uvedla Lenka Kostková, tisková mluvčí středočeských hasičů.

V půl páté ráno odstraňovali rakovničtí profesionálové padlý strom. Ležel přes cestu směrem od Rozvědčíka na Týřovice. Bouřky způsobily také poruchy na elektrickém vedení. Nejvíce byly zasaženy střední Čechy. Od pondělní osmnácté hodiny do úterní šesté hodiny ranní bylo bez proudu méně než pět tisíc zákazníků ČEZu. Od odpoledne do půlnoci zaznamenala společnost 30 výpadků proudu na zařízení vysokého napětí. Většina z nich byla odstraněna do 10 minut. V současnosti zbývá opravit zhruba 10 poruch na zařízení vysokého napětí.

V Pavlíkově byla rázem země posetá vrstvou krup. „Najednou se setmělo, vypadalo to, jako by měl přijít konec světa. Nejprve začalo doslova a do písmene lít jako z konve a pak začaly padaly kroupy. Během mžiku bylo všude bílo,“ shodli se Pavlíkovští.

Krupobití a vichřice o rychlosti sedmdesát metrů za vteřinu se přehnala Chrášťanami a okolím. S kroupami tady spadlo třicet milimetrů srážek. Místy splavila ornici z polí. Na chmelu jsou proděravěné listy, polámané pasochy i uražené hlavy.

„Úplné škody zatím nelze zjistit. To bude možné do týdne, kdy všechny ulámané části zavadnou,“ uvedl Miloslav Klas z První zemědělské společnosti Chrášťany.Kroupy udělaly své i na řep〜ce a hrachu. Děravé šešule u řepky a lusky u hrachu se buď otevřou, nebo to bude brána pro infekci.

V Pochválově spadlo dvacet milimetrů vody. Škody od krup tu nebudou tak rozsáhlé, protože naštěstí šly s vodou.V Lišanech spadlo osmnáct milimetrů, na Oráčovsku pouhých šestnáct. Přesné škody tu budou rovněž sčítat až za týden.