Podle odhadu náměstka ministra by mělo být po úterní prezidentské amnestii propuštěno až sedm tisíc vězňů. Z tohoto čísla se zatočila hlava řadě Rakovničanů a nejen jim. Paní Eva nám například řekla: „Mám obavy o své bezpečí. Místo aby přijali do služby sedm tisíc policistů, tak ještě mezi nás vypustí trestance. Je to nepromyšlená nehoráznost!"

O tom, zda se vězeň dostane na svobodu, rozhodne až soud.

Kolika lidí, kteří byli odsouzeni a pocházejí z Rakovnicka, se amnestie dotkne, se zatím neví. Podle Markéty Pánkové z Úřadu práce v Rakovníku, která zastupuje ředitele Alexandra Zajíce, je tato otázka předčasná: „Na příchod amnestovaných se samozřejmě připravujeme. Zatím zjišťujeme, kolika lidí v regionu se prominutí trestu týká."

Nejproblematičtější propouštění by s ohledem na Rakovničany mohlo být to z věznice Oráčov. Postupně během týdne by z brány tohoto zařízení měli být sváženi na nádraží v Rakovníku.

Rakovnická policie je v tomto ohledu připravena monitorovat situaci a zajišťovat veřejný pořádek.
Vedoucí územního odboru Policie České republiky Jiří Šiler uvedl: „Jsme ve spojení s věznicí Oráčov. Dle našich informací by odsud měly být postupně propuštěny zhruba dvě stovky vězňů, ale je to opravdu jen předběžné číslo. Hlídkovat budeme především na nádraží, ale budeme samozřejmě také dohlížet na pořádek ve městě."

Asistentka ředitele oráčovské věznice Kateřina Hůlová: „Během dnešního dopoledne jsme propustili osm odsouzených. Zítra a v pátek budeme pokračovat. Celkem by naše brány mělo opustit 161 vězňů. Jde ale o předběžné odhady Vězeňské služby, které se budou ještě měnit v závislosti na projednávání jednotlivých případů."

V současné době je oráčovské věznici  592 vězňů.

Monitorovat situaci jsou připraveni také městští strážníci. Vrchní strážník Pavel Škvára uvedl: „Zatím máme jen minimum informací, ale každopádně se budeme snažit předcházet všem problémům, které by mohly Rakovničanům zkomplikovat jejich pohyb po městě v souvislosti s amnestií."

Vězni by mohli být propouštěni nejen v Oráčově, ale například i ve Vinařicích a dalších místech v republice. 

„Vězeňská služba je připravena propouštět vězně nepřetržitě, tedy čtyřiadvacet hodin denně," uvedl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.


Vedle zjišťování počtů osob na úřadu práce rovněž zajišťují dostatečnou peněžní částku v pokladně. To pro případ výplaty mimořádné peněžité pomoci.

„Propuštění lidé se musí nejprve na úřad práce přihlásit. Ale zda přijdou a kolik jich bude, to v tuto chvíli nikdo neví. Tato opatření na úřadu práce vykonáváme při každé amnestii," dodala Pánková. 

Dodejme, že úřady mohou propuštěným vězňům v případě potřeby hned vyplatit mimořádnou okamžitou pomoc:  tisíc korun. Tuto dávku je možné poskytnout opakovaně několikrát za rok.