ANKETA: Souhlasíte se změnou vyhlášky zakazující provoz heren na území města Rakovníka na regulační?

Čtěte také: Barták: Vznikají nadace, kde se hraje načerno a nelze to zakázat

Do městského rozpočtu plynou podle nového loterijního zákona miliony korun, které by měly být určeny prioritně sportovním klubům. Zákazovou vyhláškou však město o tyto peníze přijde. Možná.

Miroslav Koloc (ODS) znovu na posledním zasedání rakovnických zastupitelů rozvířil debatu právě nad změnou vyhlášky na regulační. Vedení města se touto změnou bude zabývat na dalším zasedání. Zastupitelé rozhodli o přepracování návrhu, který Miroslav Koloc předložil.

„Jsem rád, že mnou předložená zpráva o regulaci loterií na území Rakovníka a také o zachování významných finančních prostředků do rozpočtu města zejména na volnočasové a sportovní aktivity dětí a mládeže, našla napříč zastupitelstvem odezvu v diskuzi. Padly i další podněty k dopracování návrhu, který předložím na následujícím zasedání zastupitelů," řekl Koloc.

Šanci na úspěch pozměňovací vyhláška však má. Nejen rakovnická koalice, ale ani opozice v tomto jednotná není.

Zatímco místostarosta Jan Švácha (TOP 09) trvá na svém, tedy ponechat zákazovou vyhlášku, starosta Zdeněk Nejdl (ODS) se přiklonil k názoru kolegy Miroslava Koloce. Podle něj by nyní nebylo správné, kdyby se herny a kasina regulovaly vzhledem k novému zákonu plošně.

„V listopadu minulého roku ještě nebyl přijat nyní platný loterijní zákon. Mluvilo se o tom, že obce budou mít málo pravomocí a také minimální příjem. Proto jsem hlasoval pro zákazovou vyhlášku," vysvětloval opozici starosta Zdeněk Nejdl a dodal: „Situace se však změnila a na základě toho vznikla otázka, zda přehodnotit vyhlášku na regulační. To si myslím, že je férové."

Právě se změnou postoje starosty nesouhlasil lídr opozičních zastupitelů a senátor za ČSSD Marcel Chládek. Podle něj chybí městu strategie.

„Měli bychom se rozhodnout o nějaké strategii nebo zde budeme jak v Kocourkově," narážel Marcel Chládek na měnící se postoj Zdeňka Nejdla.

O změně se příliš nechtěli bavit rakovničtí komunisté.

„Překvapuje mne, že se objevují tyto návrhy, když se zastupitelstvem byla schválena jednoznačně zákazová vyhláška," podivoval se Vladimír Kvasnička (KSČM).

Šance na změnu je

Návrh Miroslava Koloce by mohli podpořit nejen kolegové z rakovnické koalice, ale také i někteří opoziční zastupitelé. Jaroslav Hamouz (ČSSD) se nechal v diskuzi slyšet, že se mu daleko více zamlouval regulační návrh, o kterém rozhodovali rakovničtí zastupitelé v listopadu minulého roku.

„Bohužel byl tento návrh smeten ze stolu. Peníze, které by přišly, by mohly posloužit jako prevence. Zbavit se veškerých by asi nebylo správné," řekl Jaroslav Hamouz.

„Jsem pro to, aby byly herny a kasina odsunuty na periferii města. Nemyslím si však, že by Rakovník bylo město, které dokáže vymýtit hazard," sdělil Ivo Trešl, zastupitel za ODS, v diskuzi. Tomu však vadí, že návrh Miroslava Koloce byl vázán pouze na jediný subjekt.

Debatu nad problematikou během dalšího zasedání Marcel Chládek připouští. Podle něj ale musí být předložen kvalitní návrh.

„V něm by mělo být určitě uvedeno, jak budou peníze využity, jak by se předcházelo negativním sociopatologickým jevům. Ani to však neznamená, že bychom hlasovali pro přijetí regulační vyhlášky," řekl Deníku Marcel Chládek.

Nejen on, ale i další zastupitelé, jako například Miloslav Blecha (ODS), by uvítali, aby bylo garantováno, kolik peněz bude přerozděleno sportovcům nad rámec grantů. „Myslím, že by nám stačilo třicet procent nad rámec grantů," řekl v diskuzi Jiří Froněk, člen sportovní komise.

Záruku či garanci chce i opozice. „Chceme, aby se opravdu financoval sport, nikoliv aby se v rozpočtu zalepovaly díry po projektech jako řešení dopravní situace na náměstí v Rakovníku," řekl Chládek. Naopak zcela jasno má místostarosta Jan Švácha. „Já svůj názor neměním a než jsem k němu dospěl, vše jsem si rozmyslel. Myslím si, že je nesmysl brát lidem peníze z kapes, abychom jim zhruba desetkrát tolik vrátili ve formě veřejných statků," komentoval Švácha.

Převládají negativa

Ačkoliv příznivci regulace prohlašují, že peníze použije vedení města do prevence a sportu, mnozí tvrdí, že se bez těchto „špinavých" peněz sport obejde.

„Když vás tak poslouchám, tak nabývám dojmu, že zánikem gamblerství zanikne také sport. Vždyť to není pravda. Za bývalého Československa jsme měli olympioniky, mistry světa, mistry Evropy a další vítěze. Jako Česká republika je máme také. Vy mi chcete namluvit, že je máme jen díky hazardu? Je to padesát let, kdy jsme dělal sport. Dosahovali jsme dobrých výsledků, i když jsme neměli podporu gamblerství. Podle mne je těch negativ spojených s gamblerstvím spojeno daleko více," řekl zastupitelům Rakovničan Jaromír Tupý.