Zastupitel Vladimír Kvasnička se inspiroval situací na severu Čech. Tamní obce se totiž rozhodly, že firmu Veolia, která se starala o vodovodní soustavu, vyplatí a převezmou vodárny do své správy. Cíl byl jasný: zamezit odlivu zisku z provozu do ciziny a rozhodovat o výši vodného a stočného. Jenže. Cena vodného a stočného se v kraji příliš nezměnila, respektive rozhodně nezlevnila.

„Měli bychom o možném odchodu firmy Veolia přemýšlet. Chtěl bych zmínit, že jsou podepsané smlouvy, které by odchod společnosti možná i umožnily, když by to vzali právníci do svých rukou. V současné době nemáme vliv na stanovení ceny,“ řekl Kvasnička.

Starosta Luděk Štíbr (ODS) vzal připomínku na vědomí s tím, že by se touto otázkou mohlo zastupitelstvo v budoucnu zabývat. „Ceny jsou ale dost regulované státem. Rozhodně to není tak, že by si cenu vodného určovala pouze Veolia. Možná je to k zamyšlení a podnět k přípravě podkladů, aby se zastupitelé měli podle čeho rozhodovat,“ řekl.

Ilustrační foto.
Napojení na vodu ze severních Čech se odhaduje na 200 milionů

Podle zastupitele a také člena představenstva VSOR Ivo Trešla (Město pro vás) se i město Rakovník podílí na stanovení ceny, jelikož má svého zástupce ve valné hromadě sdružení (pozn. red. nyní je to Ivo Trešl), která cenu schvaluje.

„Navíc tato komunita je poměrně dost kontrolována ministerstvem zemědělství. Cena vody na Rakovnicku nepatří sice k těm nejlevnějším, ale v rámci celé České republiky se drží pod průměrem,“ reagoval Trešl.

Ten dále zmínil, že vlastníkem sítí je VSOR, které čítá zhruba polovinu z třiaosmdesáti obcí na Rakovnicku, a má uzavřenou provozovatelskou smlouvu s firmou Ravos, kde má svůj majetkový podíl Veolia. „Smlouvy jsou uzavřené do roku 2024. Už nyní se ale podnikají kroky, a to v tom smyslu, zda v dosavadní formě pokračovat, nebo zda by neměl více vstoupit VSOR. O jednotlivých možnostech se nyní hodně diskutuje,“ dodal Ivo Trešl.

Letní kino - ilustrační foto
Oprava kina se komplikuje. Nehlásí se firmy