Příspěvek pro nejmenší dítě půl roku po porodu, tzv. mateřská, klesl maminkám od ledna měsíčně v průměru o dva až tři tisíce korun.

Stát to zdůvodnil tím, že je to jedno z opatření ke snížení státního dluhu. Proti tomu se ovšem zvedla nevole části veřejnosti, až poslanci nakonec uznali její argumenty a příspěvek vrátili na původní výši.

Ani teď ale ještě nemají maminky vyhráno, protože novela zákona stále neplatí; musí ji ještě potvrdit Senát a podepsat prezident. Z pravicového Senátu a z úst prezidenta zatím zaznívají spíš odmítavé hlasy.

Senát bude o věci rozhodovat 24. března. „Já osobně navýšení mateřské podpořím. Nevím, proč by na ekonomickou krizi měly doplácet malé děti a jejich matky, tedy lidé, kteří ji nezavinili,“ říká v rozhovoru na otázky Deníku Marcel Chládek (ČSSD), senátor Parlamentu ČR za okresy Louny a Rakovník.

Jak budete hlasovat? Podpoříte navýšení mateřské?
Rozhodně ano. Péče maminek o malé děti na mateřské si velmi vážím. Je mimořádně náročná a pro budoucí rozvoj každého státu velmi důležitá. To bychom si měli všichni uvědomit. Nechápu, proč by matky měly být trestány za problém, který nezavinily. V žádném případě by se nemělo šetřit na skupinách, které jsou ekonomickou krizí ohroženy nejvíc. Jedná se především o mladé rodiny s dětmi a také o důchodce.

Jak se díváte na informace, že i kdyby Senát novelu odmítl a prezident ji rovněž nepodepsal, Sněmovna už tak jako tak tato zamítnutí nestihne „vetovat“ a zákon potvrdit, protože před volbami se už k řádné schůzi nesejde? Není to nějaké všechno zbytečně složité? Nezní to jako alibismus?
Věřím, že Senát navýšení příspěvku pro matky a děti neodmítne. Jeho složení je ovšem silně pravicové. Výroky některých senátorů v této záležitosti považuji za asociální. Máte pravdu, že schvalování zákonů je u nás mnohdy velmi komplikované a především ODS a TOP 09 toho nyní zneužívají.

Problémy státního rozpočtu všichni chápou, ale hojit se na matkách s dětmi, to vzbudilo nesouhlas lidí i části politiků. Jak byste situaci řešil vy?
Já bych rozhodně šetřil na jiných místech. Místo ubírání peněz lidem, kteří krizi nezavinili, bych se zaměřil na veřejný sektor. Administrativa a počet úředníků je značně přebujelý, zvláště na některých ministerstvech a dalších státních úřadech. Za některé veřejné zakázky se navíc vyhazují peníze oknem. Jako příklad mohu uvést stovky vyhozených milionů za přípravu tzv. státních maturit. Jediný profit z nich bude mít několik soukromých firem, ale rozhodně ne společnost.

Děkuji za rozhovor.

Mateřská v ČR

– poslanci Sněmovny ji nejprve rodinám snížili, v únoru ji zase vrátili na loňskou výši
– maminky však dostávají stále nízký příspěvek, neboť zákon ještě neplatí, musí ho potvrdit Senát a prezident Klaus
– současná výše mateřské se pohybuje kolem 7500 Kč měsíčně
– loni se v České republice narodilo 118 tisíc dětí, v okrese Louny jich bylo přibližně 650