Nakonec proč ne?! Proč by v našich domácnostech měly zdobit pouze kalendáře plné krajinek, zvířat či polonahých modelek…
Právě s takovým osvěžujícím nápadem na vlastní kalendář přišly ženy z Velké Bukové a ideu dotáhly do úspěšného konce. Půvabný kalendář pro rok 2012 nafotilo dvanáct žen, obyvatelek Velké Bukové. Během dvou víkendů vznikly stovky fotek, z nichž se na stránky kalendáře nakonec dostaly jen ty nejlepší.

Kalendářů nakonec vzniklo 35 za cenu 7 000 korun, kterou „fotomodelky“ zaplatily ze svého. Jedna z půvabných tváří zdobících bukovský kalendář, Hana Kafková, říká: „Krom jiného je myšlenkou kalendáře i sdělení, že každá z nás žen je přínosem a každá z nás něco dává a vyzařuje. Ať jsme jakékoliv. Tímto děkuji všem za jejich chuť a odvahu se podílet na tvorbě tohoto díla.“ Inspirací byl Hance Kafkové úspěšný britský film Holky z kalendáře.⋌„Jenže tam to bylo jako charita a hrdinky filmu se pro kalendář odhalily. Samozřejmě my jsme nechtěly být odhalené… Prostě jsme chtěly udělat typický venkovský kalendář nafocený v prostředí, které důvěrně známe, ve kterém se rády pohybujeme,“ doplnila Hana Kafková.

Dvanáct žen různého věku vytvořily pestrou směsici pohledů na jednotlivá roční období. „Také zastupují různé vlastnosti, aby z té fotografie čišelo něco více, nežli jen pěkná tvář,“ dokreslila Hana Kafková.

Focení se ujali Monika Šachová a Miloš Kašpar. „To, kde bude kdo při focení stát, jsme si vymýšlely samy. Sešly jsme se a dávaly dohromady nápady. Každá jsme přemýšlela, co bychom si vzaly na sebe, u čeho bychom stály. Problém byl ten, že vrcholil podzim a my měly fotit všechna roční období! Nakonec jsme to ale nějak vykoumaly a výsledek je myslím velmi zdařilý,“ popsala Hana Kafková..
Kalendáře si pak děvčata rozebrala jako vánoční dárky. „Jeden jsme daly panu starostovi, jeden Miloši Kašparovi a jeden do obecní kroniky,“ doplnila Hana Kafková.

Bukovské ženy jsou velmi činorodé, mají stále plno nápadů, které s elánem sobě vlastním stále rády uskutečňují. „V létě jsme třeba měli dvě kola Bukovské Talentmánie. První na začátku prázdnin, kdy venku před hospodou tančili, hráli a zpívali dospělí soutěžící, a ve druhém ročníku své umění předvedly převážně děti. Pro všechny byly přichystány i ceny,“ upozornila Hana Kafková, která se v současné době zamýšlí nad možností uspořádat ve Velké Bukové stylový kabaret. „Celý rok bych sbírala, co vše se v naší obci událo. A pak se nás pár sešlo, nacvičili bychom tyto obrazy z našich životů jako zábavné scénky,“ nastínila své další plány Hana Kafková.