Proč jste zvolili tuto komedii?
Prvním krokem, když jsme vybírali hru pro naši první sezónu, bylo nalézt takovou, která bude pasovat na složení našeho souboru. Ono najít něco na míru pro deset žen a tři muže není jen tak. Bylo to asi obrovské štěstí, že jeden z prvních scénářů, který se nám dostal do ruky, byl právě „Batman".

Jak jste se jako amatérské divadlo se hrou popasovali?
Pro amatérské divadlo to není vůbec jednoduchá hra: střídají se místa, dokonce i časy. Děj se pohybuje ve třech rovinách: vzpomínky, skutečnost a představy. To klade docela velké nároky nejen na herecké podání, ale i na rekvizity či techniku. Na druhou stranu to dává prostor úžasným momentům, které v jiné hře nenajdete. Prostě, když jsme přečetli „Batmana", bylo jasné, že nic jiného hrát nemůžeme.

Je to vaše první hra, kterou jste nastudovali?
Ano, je to první hra našeho souboru ve složení, v jakém je teď. Jako divadelní soubor jsme s „Batmanem" začali.

Má někdo z vás zkušenost s divadlem?
Ano. Já s manželkou již přes deset let vystupujeme se skupinou historického šermu, která má v programu i několik divadelně-šermířských scének. Nicméně, do klasického divadla jsme se pustili až nyní.
Představte váš soubor: kolik vás je, jak jste se dali dohromady, případně zda přijmete někoho dalšího?
V současné chvíli nás je 13 herců, 2 technici, nápověda a režisér. Zkoušky jsou jednou týdně, poslední dva měsíce před premiérou minimálně dvakrát do týdne. Režii nám dělá Miroslav Večerka, profesionální herec mosteckého a nyní i kladenského divadla. Skvělý člověk a opravdový profík, bez kterého by jakékoli naše představení zřejmě bylo jen směsicí zvuků a pobíhajících individuí. Novým členům jsme samozřejmě stále otevřeni. Ono je vždy dobré mít v záloze někoho zapáleného a šikovného. Když se pak stane, že dva měsíce před premiérou najednou někdo odpadne, nemusíme se strachovat o osud celého vystoupení.

Co bylo na nové hře nejtěžší, nebo nejzajímavější?
Těžko říct, co bylo nejtěžší. Ono v tom nadšení přípravy první hry se všechny problémy zvládají snáze. Ale je pravda, že těch překážek bylo dost: počínaje technikou, kterou jsme si museli obstarat a na kterou je zrovna „Batman" dost náročný, a konče výrobou kostýmů, kterou ale naši herci zvládli na výbornou. Bez chvástání myslím, že leckteré profesionální divadlo by nám mohlo v tomhle směru závidět. Samotnou kapitolou je pak herecká průprava. Já sám se na jedné zkoušce učil asi hodinu sáhnout holce koketně na zadek tak, aby to vypadalo, jak bylo ve scénáři žádoucí.

Kdo hraje hlavní roli?

Hlavní role jsou dvě: Jiří Mizera, outsider a smolař, toho hraji já, a jeho alter ego Batman v podání Honzy Čapka

Jak dlouho hru zkoušíte, co kostýmy, kulisy?
Hru jsme intenzivně zkoušeli tři čtvrtě roku. Kostýmy už jsem zmínil. Vzhledem k tomu, že se jedná z poloviny o postavy z komiksových příběhů, muselo se vše připravovat u švadleny. Opravdu nestačilo sáhnout k „babičce" do šatníku. Role divadelní kostymérky se zhostila švadlena Hana Volková. A výsledek stojí za to. Ve věci kulis hodně stavíme na zadní projekci, kdy mnohé rekvizity a vizuální efekty promítáme na zadní stěnu jeviště. Takže v tomhle ohledu je naše představení vlastně malá multimediální show.

Jak dlouho ji hrajete?
„I na Batmana občas padne smutek" jsme začali hrát letos v dubnu. Nyní budeme mít v Novém Strašecí derniéru a posléze se začneme plnými silami věnovat přípravě další hry.

Co chystáte dalšího?
Žánr komedie nehodláme opustit. Podle nás se divák chce v divadle hlavně smát, takže další hra bude „Madam Colombová zasahuje". Asi netřeba blíže rozvádět zápletku.

Jak jste se dostali do Nového Strašecí?
Ačkoli jsme podle názvu Unhošťské divadlo, mnoho našich členů pochází odjinud. A právě Kristýna Bílková z Nového Strašecí nás přivedla na myšlenku vystoupit v Novostrašeckém kulturním centru. Přijďte se na ni podívat. Myslím, že ve dvojroli nejkrásnější studentky ročníku a superhrdinky Barbarelly si získá každého, ať už jste superhrdina nebo ne.