Sehnat menší byt v Rakovníku, navíc za příznivou cenu, je a nejspíše i dál bude téměř nereálný úkol. Kvůli vysoké poptávce se ceny bytů a i rodinných domů vyšplhaly do nesmírných výšin. A zlepšení podle realitních makléřů minimálně v letošním roce jen tak nebude. Cena bytu je přitom jedno z prioritních kritérií.

Navíc získat hypotéku je pro žadatele složitější, než například před třemi lety. Musí totiž splnit přísnější kritéria bank. „Sháněli jsme menší byt v Rakovníku. Skončila jsem před dvěma lety školu, s přítelem jsme se rozhodli bydlet spolu. Ale platit přes 10 tisíc nájemné a poplatky se nám nechtělo,“ popsala Markéta H., proč se tehdy rozhodli pro hypotéku zhruba 2,5 milionu korun a pořídili si menší rodinný dům u Senomat. „Splácíme hypotéku, ale máme svoje,“ shrnula.

Přes její slova jsou ale byty na Rakovnicku žádaným, leč nedostatkovým zbožím. Největší zájem je o menší byty – 1+1 či 1+2. Pořizují si je především lidé mladšího věku jako startovací byty. Zájem o ně ale projevují i podnikatelé, kteří byty skupují a následně pronajímají či prodávají dráže. Prodat v Rakovníku byt, který není ještě postavený a je teprve ve fázi projektu, tak není žádný problém. Takto bývá prodáno až dvě třetiny bytů. Prodávat se daří ale i větší byty a i rodinné domy.

„Zájem je obrovský. De facto máme byt prodaný vždy nejpozději do čtrnácti dnů,“ potvrdil Petr Jáger, vedoucí pobočky M&M Reality v Rakovníku s tím, že největší zájem je o byty v Rakovníku. „Ale vzhledem k malé nabídce zákazníci kupují i byty a domy mimo Rakovník a navíc jsou ochotni si i připlatit,“ dodal.

Nejsou to ale jen byty a domy pro život, které se tu prodávají. Zájem je i o objekty rekreační. Rakovnicko je totiž vyhlášenou rekreační oblastí zejména pro obyvatele Kladenska, Berounska a také Prahy – západ. „Největší poptávka po objektech například v Sýkořici či na Křivoklátsku je od zájemců z Kladenska,“ dodal Jáger.