Lídra kandidátky Svobodných v Rakovníku a majitele stavební firmy Loex Jana Lodera zvolili Rakovničané do rakovnického zastupitelstva, ovšem ještě než se sešlo ustavující zastupitelstvo, dotyčný funkci složil – v zastupitelstvu jej nahradí Lubomír Tichý. Důvodem složení mandátu jsou právě problémy týkající se chodu jeho firmy, která má nyní existenční problémy. Zároveň nechce ohrozit nově vzniklou koalici.

"Rozhodl jsem se odstoupit, protože nyní veškerý čas věnuji firmě. Ta se dostala do určitých problémů. Nechci, aby moje osobně-pracovní problémy případně nějak ovlivnily chod zastupitelstva, byť i nepřímo, a bylo umožněno hladké fungování nově vzniklé koalice bez zbytečných debat okolo,” okomentoval vzdání mandátu v zastupitelstvu města Jan Loder.

Na firmu Loex, jejímž stoprocentním vlastníkem je Jan Loder, se právě nyní obrací nespokojení zákazníci. Někteří zaplatili firmě finanční zálohy, ovšem vidina nového domu je podle nich v nedohlednu, někde pro změnu stojí rozdělané stavby. Podle informací Rakovnického deníku právě firma dluží nejen zákazníkům, ale také prodejcům stavebnin či firmám spolupracujících na výstavbě domů. Firma někde musela nakupovat pouze za hotové.

“S manželem jsme si řekli, než platit vysoké nájemné v Plzni, postavíme si dům. Vybrali jsme si firmu Loex. Nyní máme rozestavěný dům, který je bez střechy,” sdělila Deníku padesátiletá Marcela Urbanová. Ta se spolu s manželem nyní obává, co bude dále. Firmě Loex poslali částku 360 tisíc korun na stavbu střechy. Jenže. Stavba zatím nepokračuje.

“Blíží se zima, stavba bude v zimě trpět, voda, mráz, sníh. Obvolala jsem dodavatele, všichni mi sdělili, že zakázku se střechou evidují, mají ji připravenou, ovšem není ještě zaplacená. Snažíme se řešit vlastní cestou, navrhli jsme proto panu Loderovi, ať nám pošle zpět peníze poslané na výstavbu střechy a odstoupí od smlouvy. V té se firma zavazuje postavit dům do března příštího roku. Ovšem jak to bude s reklamacemi kvůli možným plísním, vlhkému zdivu a podobně nám nikdo neřekl,” řekla smutně Marcela Urbanová.

“Poslali jsme zálohu na stavbu domu, máme obavy, co nyní bude. Doufám, že alespoň dostaneme zpět naše peníze. Musím říci, že z toho pomalu ani nespím. Vzali jsme si hypotéku, nyní žijeme u rodičů. Představa, že nemáme peníze ani dům, je hrozná. Snažíme se s manželem věřit,” řekla Deníku paní L., která si nepřála být jmenována. A stejně jako další, i ona už kontaktovala právníka a řeší další kroky.

Majitel firmy Loex připouští problémy své firmy, bankrot ale podle něj firma zatím nevyhlásila.

“Firma se dostala do určitých problémů z několika důvodů, ale opravdu se maximálně snažíme to celé řešit. S klienty komunikuji, bohužel je třeba trochu času a trpělivosti, než se spojím s každým. Ale komunikace probíhá. Bohužel to trochu komplikuje ochota lidí problém věcně řešit, ale s tím musím počítat a i přesto se tomu maximálně věnovat,” reagoval na dotaz Deníku Jan Loder.

Jan Loder patřil v předvolební kampani mezi nejaktivnější a nejviditelnější politiky. Rakovničané mohli spatřit všude nejrůznější plakáty a billboardy, zároveň přes profil strany Svobodných v Rakovníku na sociální síti představoval lídr kandidátky své návrhy řešení i třeba parkování ve městě, kdy navrhoval postavit vícepatrové parkoviště v Trávnické ulici za sokolovnou, ale třeba i na sídlišti Bendovka. Veškerá aktivita ale zmizela. Od začátku tohoto týdne je nedostupný na sociální síti nejen profil firmy, ale také soukromý profil Jana Lodera.