Nejinak je tomu také u obcí, které spadají pod mikroregion Balkán. Jen v jeho sídle, v městysu Slabce, se na období zimních měsíců chystá hned několik plesů, od sportovního po maškarní.

O plesovou sezonu své občany neochudí ani v menších obcích či osadách. V Hřebečníkách si nenechají ujít tradiční myslivecký ples, který tam pořádá Myslivecký spolek Mileč Hřebečníky. Koná se už 27. ledna od 20 hodin a myslivci na něj srdečně zvou každého, kdo by si na plese rád zatančil nebo jen poseděl.

Velké oblibě se každoročně těší také plesy pořádané hasiči. Rakovnicko je na spolky a sdružení dobrovolných požárníků bohaté, a tak není divu, že se ve většině obcí ujímají také kulturního života.

Ilustrační foto
Vyrazte na ples do Slabec

Podobně je tomu v Malinové či Krakově. Ještě spolu s SDH Krakovec pořádají dobrovolní hasiči oblíbený ples, který tradičně připadá na třetí lednový víkend. Osvědčený termín dodrží i tentokrát, hasičský ples vychází na sobotu 20. ledna od 20 hodin a hrát by na něj opět měla přijet kapela MK Band. Zda si ale i letos požárníci připravili vskutku netradiční půlnoční překvapení, zůstává zatím lákavou plesovou pozvánkou.

Podobný úspěch jako hasičský ples zažívá v Malinové také předsilvestrovské zasedání zastupitelstva. To v obci zažijí už dnes od 18 hodin a jak potvrdila starostka Malinové Jaroslava Čechová, po oficiálním zasedání začíná uvolněné přátelské posezení. „Většinou někdo z místních zajistí i hudební doprovod, letos třeba budeme mít harmonikáře. Pro naší malou Malinovou je to už tradiční významná událost, při které se sejde půl vesnice. Chalupáři se mě už při rozsvícení vánočního stromečku ptali, jestli silvestrovské zastupitelstvo bude i letos,“ dodala se smíchem starostka.

Ke konci roku kromě plesů neodmyslitelně patří také silvestrovské ohňostroje. Některé obce do nich pro své občany investují tisíce korun, někde se spokojí se soukromými oslavami. Tradiční silvestrovský ohňostroj pořádají například v Pavlíkově, a ani letošní Silvestr nebude výjimkou. U místního kostela se nebe rozzáří prvními dělobuchy už v 17 hodin.

Ilustrační foto
Zaseknuté výtahy zaměstnaly hasiče častěji než požáry a bouračky dohromady
Požár chaty ve Žloukovicích.
Požár chaty hasiči zdolali pomocí hasicího hřebu