„Solankové čerpadlo je defakto tím nejdůležitějším článkem v chladícím systému. Zajišťuje zamrznutí plochy a udržuje tak led,“ vysvětlil důležitost čerpadla vedoucí zimního stadionu Jiří Karel. K prvním výpadkům čerpadla došlo krátce před vánočními svátky. Při následné opravě bylo zjišťeno, že je čerpadlo uvnitř opotřebované, dře a přehřívá se. Tepelná pojistka má za úkol zabránit přehrátí a proto se čerpadlo samo vypne při dosažení určité tepelné hranice.

V současné době pracuje čerpadlo provizorně a musí být stále pod dohledem. „Museli jsme nastavit maximální možnou tepelnou hranici, jakou čerpadlo snese,“ dodal Jiří Karel.

Na zimním stadionu proto přivítali mrazivé počasí s otevřenou náručí. „Čerpadlo nemusí tolik zapínat. Kdyby se teploty pohybovaly nad nulou, pak by čerpadlo nejspíše nevydrželo a v Rakovníku bychom byli bez ledu,“ konstatoval Jiří Karel.

Rada města na svém posledním zasedání rozhodla na základě došlých nabídek zakoupit nové čerpadlo v hodnotě 92 722Kč od firmy Brematech a.s. To by mělo být dodáno a v provozu během následujících třech týdnů.

Přitom na většině zimních stadionů je s těmito nepříjemnými situacemi počítano dopředu. V chladícím systému jsou paralerně zapojena dvě čerpadla. „Výhoda spočívá v tom, že pokud dojde k podobnému problému na jednom z čerpadel, pak se o zmrazení plochy stará druhé funkční a nehrozí, že by led roztál,“ přiblížil výhodu dvou čerpadel Vladimír Soukup.

O takto zapojených čerpadlech uvažuje již i vedení města Rakovníka, které zimní stadion vlastní.

„Město má již zpracovanou projektovou dokumentaci, která právě řeší problém se zapojením dvou solánkových čerpadel,“ vyjádřil se tiskový mluvčí Městského úřadu v Rakovníku Jan Polák a starosta města Zdeněk Nejdl dodal: „Staré čerpadlo bude použito jako rezervní a někdy v létě by se mohlo realizovat zapojení dvou čerpadel do chladícího systému stejně tak, jak je tomu i na jiných stadionech.“

Výpadek čerpadla zatím nijak zvláště nepoznamenal kvalitu ledu na zimní stadionu a nenastala ani žádná omezení. Jen si přejme, aby mrazivé počasí ještě nějakou dobu vydrželo. Alespoň do doby, než bude nainstalováno nové čerpadlo.