Pohoda, to je název nového Alzheimerova centra v Domově seniorů v Novém Strašecí. Speciální zařízení místností by mělo pomáhat klientům vybavovat si vzpomínky na svůj skutečný život, stejně jako citlivý přístup zaměstnanců, kteří by se tu nemocným měli věnovat jednotlivě a s láskou. Zařízení je totiž určeno, jak již bylo naznačeno, pro osoby se zvláštním režimem (se specializací na Alzheimerovu chorobu a jinou demenci).

Jeho provoz byl zahájen v lednu letošního roku a v současné době je zde ubytováno prvních 21 klientů. Ředitelka Domova seniorů Miluše Jůnová konstatovala: „Zatím nám nebyl dodán všechen nábytek, ale jelikož byl ze strany rodin budoucích klientů veliký zájem o umístění svých blízkých v našem centru, tak jsme jsme se snažili vybavit jeho prostory co nejdříve a nejlépe vlastním nábytkem. Dali jsme sem třeba také nábytek, který skladujeme pro případ nepředvídatelných okolností a ty právě nastaly. Nový nábytek by měl být dodavateli předán někdy během března až dubna.“ Klienti se tak mohli začít přijímat už prvního ledna, kdy zde bylo ubytováno prvních osm klientů. V polovině února už jich bylo dvacet jedna.

Kapacita zařízení se oproti původním plánům navýšila. Původně totiž bylo zařízení určeno pro dvacet osob, nyní je počet zvýšen na šestadvacet míst. Zbytek klientů zatím čeká na dozařízení pokojů. "Kapacitu jsme navýšili z důvodu velikého zájmu a dofinacovávání chodu centra,“ vysvětlila Miluše Jůnová s tím, že se novým řešením trochu sníží kvalita ubytování. Nemocní totiž měli být ubytováni na dvoulůžkových pokojích. Nakonec ale bylo vytvořeno šest třílůžkových pokojů a čtyři dvoulůžkové. „Ale pokoje to jsou prostorné, takže i tři lůžka se tam ztratí,“ zdůraznila Miluše Jůnová.

Věda dosud nedokázala odhalit příčinu Alzheimerovy choroby. V České republice se počet nemocných touto chorobou odhaduje na 130 000, do roku 2030 by mohl stoupnout na asi 360 000. Potřeba podobných zařízení je tedy evidentně vysoká.

Prohlídka areálu

Poté se obě vydáváme na prohlídku centra, kde, musím předeslat, vládla absolutní pohoda. „Většina klientů je tu měsíc a půl. U tohoto onemocnění je velice těžká fáze adaptačního procesu. Na to, že tu jsou měsíc, tak poznáte z výrazů tváře, že se zde cítí dobře a že adaptace zde probíhá pozitivně, a to samozřejmě i díky personálu,“ uvedla Miluše Jůnová.

Ve velké prosklené společenské místnosti mě pak upozorňuje, že už by za pár dní měla být zařízena v retro stylu 60. let, prozatím je místnost vybavena klasickým nábytkem. Míříme k jednotlivým pokojům, které voní novotou a jsou barevně laděny do oranžovo - broskvové barvy. Budou vybaveny lůžky s nastavitelným polohováním, nočními stolky, skříní, křesílky a televizí. I sem by měl být dodán nový nábytek během března a dubna. I tyto pokoje s koupelnou a toaletou jsou prozatím vybaveny standardním, ale pěkným nábytkem. „Nebudou tam ale žádné nadbytečné předměty, neboť klient musí mít co největší možnost zapamatování si a orientace v tom svém prostoru. Chci, aby zde měli jen své obrázky, památeční předmět, poličku nebo knihy z domova. Aby tu měli s sebou ten svůj kousíček domova. Aby sem přišel spolu s nimi,“ zdůraznila Miluše Jůnová.

Do dalšího společenského sálu byl umístěn klavír a jedna ze sociálních pedagožek zde právě hraje a zpívá a spolu s ní i klienti centra pohodlně usazeni na přistavených židlích. Co nejdříve by měla být také dokončena terasa a v průběhu roku 2012 by měla být upravena zahrada. Do zahrady bude přímý vstup z terasy.

Personál

O nemocné se budou starat například: sociální pedagog, sociální a aktivizační pracovnice, ergoterapeutka, praktický lékař, psychiatr, zdravotní sestry – zaměstnanci domova pro seniory, pečovatelky. „Všechno to jsou odborníci, vysokoškoláci, a pak pečovatelky, které se specializují na lehčí činnosti a jsou vedeny právě těmi odborníky. Všichni tito naši zaměstnanci dělají s nemocnými například metodu reminiscence za pomoci fotografií, které nám dodá rodina či biblioterapii u klientů, kteří milují psané slovo, hádanky, křížovky. Muzikoterapie, arteterapie, rytmika, basální terapie, mozkový trénink. Dále zahradní terapie, jen co nám trošku rozkvete zahrada, a také počítačová reminiscence, kondiční a dechová cvičení,“ vyjmenovala Miluše Jůnová. Klienti se zúčastňují kulturních akcí v domově pro seniory, v doprovodu pečovatelek navštěvují město.

„Ráda bych touto cestou poděkovala senátoru Marcelu Chládkovi. Jen díky němu dnes naše Alzheimercentrum stojí. Navíc ještě zajistil to, že dělá výběrové řízení tady na tu naši příšernou silnici v domově. Měla by se opravit a bude tu i parkoviště. Nikdo si nedovede představit jak obtížné je třeba vézt k vyšetření na polikliniku seniora, který je na vozíku. Nebo když má někdo kompenzační pomůcky, jako třeba chodítko, tak se pro něj chůze po téhle zničené silnici stává noční můrou. Cesta by měla být hotova do konce dubna. Takže ještě jednou moc děkujeme,“ poděkovala Jůnová.