První z oceněných byla Alena Mutinská, významná kulturní osobnost, která je neodmyslitelně spjatá z rakovnickým divadlem. V roce 1974 se stala herečkou DS Tyl. Od 80. let se podílela na organizaci středočeské krajské přehlídky Wintrův Rakovník a přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti a mládež, od roku 1991 celostátní přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti a mládež Popelka. Ta se nakonec nemohla kvůli pracovnímu vytížení předání zúčastnit.

Předání se naopak zúčastnila Kateřina Blažková. Zástupkyně ředitelky rakovnického muzea a archeoložka publikuje již řadu let práce ze středověku a z vývoje osídlení na Rakovnicku ve středověku. Významně se podílela na souboru vzácných předmětů z období stěhování národů.

Další z osobností Rakovníka, které byly oceněny, nebyl nikdo jiný než velmi činný architekt Karel Zuska. Jeho dílem je například přístavba Masarykovy obchodní akademie, velmi oceňovaná stavba speciální školy, ale také nejnovější Víceúčelové studijní a společenské centrum, které bylo nominováno na stavbu roku Středočeského kraje.

Slavnostní předávání Cen města Rakovníka a udělení čestného občanství v Heroldově síni. | Video: Deník/Josef Rod

Oceněni byli také bratři Nejmanové. Pavel je zakládajícím členem Fotoklub Amfora a za téměř šest dekád se ve fotoklubu zúčastnil veškeré jeho činnosti podobně jako jeho bratr Petr, který rovněž od starosty Luďka Štíbra převzal ocenění.

In Memoriam dostali ocenění biolog Václav Laňka a chirurg Jan Silber. Patron rakovnické Botanické zahrady Václav Laňka pravidelně návštěvníky zahrady provázel při cyklu Soboty v Botanické zahradě, do které poskytl vlastní sbírku svých nejvzácnějších rostlin ze Středozemí. Byl také dlouholetým pracovníkem rakovnického Domu dětí a mládeže, kde působil od roku 1966. Za svou obětavou práci pro zahradu i pro děti obdržel v roce 2010 čestné ocenění města Rakovník. Byl rovněž členem fotoklubu Amfora. Zemřel v roce 2017.

Jan Silber působil léta ve funkci primáře rakovnické nemocnice, na jejímž chirurgickém oddělení pracoval prakticky půl století. Byl uznávanou kapacitou po celé republice, ale také vynikajícím sportovcem. Hrál závodně volejbal, hokej a věnoval se i dalším sportům. Poté sportovcům jejich rány ošetřoval, a to i v pokročilejším věku. Uznávaný chirurg opustil tento svět v roce 2020.