Ochlazení, které přišlo na konci března, postihlo především slabší včelstva, protože v té době se vyměňuje populace včel a to znamená ještě další oslabení. Tato včelstva nebyla schopná vyhřát plod.

Dále se sezona rýsovala slibně. Po nakvetení řepky mohly včelaři očekávat vysokou snůšku. Ale bohužel v tomto období se zhruba na deset dnů ochladilo.

Co to včelám přineslo, vysvětlil jednatel Základní organizace Českého svazu včelařů v Rakovníku Josef Kindl: „Při chladném počasí včely nelétají ven a zůstávají v úlu, rodí se velké množství nových včel. Včelstvo buduje hodně matečníků, do kterých matka klade. Včel je v úlu moc, proto při následném oteplení došlo k masivnímu rojení včelstev. Nezabránila tomu ani protirojová opatření – to znamená odebírání matečníků.“

Podle zpráv z výzkumné­ho ústavu včelařského se vyrojilo až šedesát procent včel. Rojení znamená pro včelaře méně medu až o jedno stáčení.

Medovice

Díky červnovým srážkám nastoupilo u rostlin dlouhé období produkce medovice. To zapříčinilo velmi dobrou snůšku kvalitního medu. „Tolik medu, jako bylo v červnu, snad ani já nepamatuji,“ potvrdil Kindl.

Prodloužení snůšky mělo za následek pozdní přikrmování včelstev některými včelaři. Ta nebyla včas v plné síle, a proto na ně útočily včely z ulétnutých rojů nebo vosy zlodějky.

Tuhá zima měla dobrý vliv na zdravotní stav včelstev. Rozbor měli na počátku loňského roku ukázal jejich dobrý stav. Vyšší výskyt roztoče Varroa měla včelstva pouze dvou včelařů. U nich bylo provedeno jarní léčení. Podzimní léčení trochu narušilo brzké ochlazení. Včelaři si vzájemně vypomáhali, aby vše stihli včas.

Jednu dobrou věc ale přineslo loňské nepříliš ideální jaro. V důsledku velkého rojení se v rakovnické organizaci zvýšil počet včelstev.

Organizace má 154 členů a ti chovají 1861 včelstev. To je oproti minulému období o 146 včelstev více. Za rok 2010 vyprodukovali 46 334 kilogramů medu.

To znamená 24,9 kg na včelstvo (rok 2009 19,4 kg). Vosku vyprodukovali o 204 kg více než v minulém období, to je 1137 kg.

Další dobrou zprávou je, že stále více spotřebitelů nakupuje med u toho svého včelaře, který je odzkoušený a má vždy zaručenou kvalitu, proti medu v supermarketech.

Včelařský kroužek

Že včelařů ubývá a potřebují mladou krev, je známá skutečnost. O nápravu se také snaží členové rakovnické organizace svazu včelařů. Hana Sarová a Miroslav Halló již rok vedou včelařský kroužek. Má devět členů. Chovají tři včelstva. Z desetitisícového městského grantu zakoupili tři nástavkové úly. Využívají pozemek u 3. ZŠ v Rakovníku a podle potřeby i učebny.

Na prvních schůzkách se děti seznámily s teorií, s názvoslovím a bezpečností při práci se včelami. Pak začaly vyrábět mezistěny. Na jaře odstartovala opravdová práce. Pravidelně chodily úly kontrolovat, dokonce i stáčely první med.

„Děti se přesvědčily, že včely nejsou nebezpečné, některé používaly ochranné pomůcky, jiné ne,“ vysvětlila Hana Sarová. Samozřejmostí je potvzení od rodičů i od dětského lékaře ohledně alergie.

V zimě si členové vyzkoušeli práci se včelím voskem a vyrobili pro své blízké pěkné vánoční dárky.

Veškerá práce je ohromně bavila. Na jaře je zase čeká práce ve včelíně.

Včelí měl

Je odpad ze dna úlů. Obsahuje rozkousaný vosk, kterým byly zavíčkovány buňky se zásobami na zimu.