Studená fronta z Německa narušila slunečnou letní neděli v odpoledních hodinách, kdy se první bouřky přehnaly přes jižní Čechy. Tam zasáhly hlavně oblast Strakonic, Českých Budějovic, Písku a Tábora. Hasiči museli například odčerpávat vodu ze sklepů v Trhových Svinech, kde podle meteorologů spadly za hodinu až desítky milimetrů vody.

Kroupy padaly i u Němčic. „Je to hotové peklo. Kolem Němčic všude podél cest stojí auta, některá i v silnici„ zavolala nám v neděli před pátou odpoledne do redakce řidička z Prachatic. Podle jejích informací se valily z polí potoky vody, kroupy ležely na silnici ještě několik minut po bouřce, na silnici byly hluboké louže vody.

Ve stejnou dobu padaly srážky i v západních Čechách a na Příbramsku . „Trvalo to asi půl hodiny. Nešla elektřina. Po městě jsou popadané stromy, vypadá to, že se přelil Nový rybník,“ hlásí reportérka z Příbrami. "Do Lazska a Ostrova na Příbramsku se museli hasiči prořezávat přes padlé stromy," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Hasiči jsou v terénu, zatím bližší informace nemám," dodal.

Bouřky dále postupují přes střední Čechy, Vysočinu a ve večerních hodinách se očekávají i na Moravě. Meteorologové už od soboty varují před bouřkami se silným krupobitím a větrem, které mohou způsobit ojedinělé zvýšení hladiny některých vodních toků. Rozvodnění větších řek se neočekává.

Výhled počasí

V Pondělí tedy počítejte s oblačnou až zataženou oblohou, deštníky nezapomeňte, místy se vyskytne déšť nebo přeháňky, na východě i bouřky. Ochladí se na 20 až 24 °C, ale na východě území bude ještě kolem 26 °C. Vítr bude foukat mírný západní až severozápadní do 5 m/s.

V úterý bude oblačno, místy se ještě vyskytnou přeháňky, ale postupně bude od západu oblačnosti ubývat. Noční teploty poklesnou na 17 až 13 °C, na západě bude jen 11 °C. Denní teploty se budou pohybovat stále mezi 20 až 24 °C.

Od středy bude jasno až polojasno jen s ojedinělými přeháňkami. Nejnižší noční teploty poklesnou na 16 až 12 °C, denní vystoupí ve středu na 23 až 27 °C, postupně ve druhé polovině týdne opět na 27 až 31 °C.