VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeský kraj jako postel? Jaký je váš názor?

Rakovník - Napište nám, jakou dominantu v naší Czechtropě byste přisoudili Středočeskému kraji a jaká plastika by slušela podle váš třeba Rakovnicku?

23.1.2009 6
SDÍLEJ:

Zobrazení středních Čech jako noclehárny Foto: DENÍK

Když výtvarník David Černý vyvolal svou plastikou Entropa protesty řady evropských států, volali čeští politici na všechny světové strany: je třeba mít smysl pro humor a umět se zasmát sám sobě. Bulharsko zobrazené jako turecký záchod nebo Slovensko v podobě uherského salámu skutečně vyžadovali notnou dávku smyslu pro nadsázku ironii.

Středočeský kraj jako postel? Jaký je váš názor?

Deník se proto rozhodl otestovat nadhled politiků v českých regionech a jeho grafici ztvárnili kraje tak, jak je vnímá podstatná část veřejnosti. I když to často není obraz, který by o svých regionech hejtmani rádi vysílali do ostatních částí země.

Zobrazení středních Čech, které nemají jasnou dominantu, hlavní město ani symbol, jako noclehárny na konci Prahy se hejtmanovi Davidu Rathovi příliš nelíbí. „Váš „Konec Prahy“ mi přijde méně nápaditý a méně vtipný než Černého plastika. Je ale právem každého umělce mít svou fantazii. Umění má provokovat a možná i urážet – jinak by to nebylo ono,“ říká.

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor na plastiku Davida Černého v Bruselu a překrytí Bulharska.

Napište, jakou dominantu byste přisoudili Středočeskému kraji a jaká plastika na Czechtropě by slušela podle vás třeba Rakovnicku?

Podívejte se, jak vypadá naše Czechtropa

Váš názor:

Martina Truxová: Nezdá se mi to jako vhodné vystižení jdnotlivých krajů. Pokud to prezentuje ČR, tak by tam měly být klady a dominanty jednotlivých krajů, něco čím se daný kraj může chlubit a je to jejich pýcha. Nikoli nedostatky či kritika. Celkově se mi toto dílo nelíbí, ale je to věc názoru.
Jan Prokop: Jestliže má umění provokovat, tak se to Davidu Černému dokonale povedlo. Osobně v tom celém vidím obrovský český smysl pro humor a nadsázku. Navíc pak značné zviditelnění našeho předsednictví. Co se týká Czechtropy, možná to nechtělo šít až tak moc horkou jehlou, protože invence mohla tím pádem být daleko větší, ale i tak jsou některé nápady velmi zdařilé. Nikoho snad nemůže ani toto dílo - myslím - v žádném případě urazit.
David Svoboda: Asi to není špatný nápad, ale každý kraj by měl napalovat někdo z toho kraje. Marně hledám spojitost Středočeského kraje s postelí. Jinak ale některé malůvky nejsou špatné – Zlín s botou. Liberec s Ještědem a můstky. Jižní Morava s vínečkem. Možná bych u Karlových Varů dal přednost Becherovce, než nějaké bábušce. U Jižních Čech by se mi spíš líbily rybníky, než rakouská orlice.
Jakub Fejfar: Po pravdě jsem o Czechtropě ani nevěděl… V celku se mi to libí. Nejvíce Královehradecký kraj. Co se týče kraje našeho, tak to opravdu nechápu. Co vedlo k tomu,aby náš kraj znázornil jako postel? Nedovedu to pochopit. Marně přemýšlím, jestli je náš kraj známý v ČR jako kraj Hotelů und Zimmer frei… Spíše ne.. Jistě by se našlo mnohem lepší vyobrazení. Třeba ten chmel, který je známý široko-daleko. Dál se mi nelíbí znázornění Ústeckého kraje. Mám k němu blízko a skutečne se nejedná jen o krajinu zaneřáděnou těžbou uhlí a lemovanou komíny průmyslových závodů! Já bych volil třeba zobrazit místo protichemické masky Portu Bohemiku, a myslím, že by byli raději i samotní obyvatelé příslušného kraje. Dle mého názoru chtěl autor zaujmout. Však také zaujal. Ne toliko uměleckým dojmem, jako spíše rozhořčením obyvatel. To je to samé jako s Entropou. Mimochodem já být Bulhar, tak bych na Entropu nadával také.
Jitka Šarlingrová: Kdybych podle těchto indiciií měla hádat o jaký jde kraj, většinou bych to uhodla.Opravdu dost výstižné.Jen středočeský kraj je trochu podivný,jako by neměl svoji identitu a točil se kolem Prahy a to se mi moc nelíbí. Jinak Černého Entropa se mi líbí, je to vtipné,jen nevím jestli vhodné přímo do Bruselu, ale věřím, že většina lidí se spíš pobaví než pohorší.
Marcela Krčmářová: Umění má burcovat k zamyslení - potud jsou umělecké provokace na místě. Otázkou ovčem je, jak lacině nebo odpovědně umělci ke svým dílům, kterými provokovat nebo oslovovat chtějí, přistupují. Jistě, autor si může myslet, že to podstatné pro jižní Čechy je Temelín, my ostatní ale víme, že není. Tedy je podstatné, jak dalece autoři pracují s prvním nápadem, čím více energie do výsledku vloží, tím bývá zcela neoddiskutovalně lepší.
Jaroslav Mokrejš: Myslím, že postel je pro Středočeský kraj docela výstižný symbol, protože pro nemálo lidí je kraj opravdu noclehárnou a za parcí dojíždějí do Prahy. Pokud byl tam měl být chmel, tak bych tam dal rovnou pivo, jelikož v kraji je nemálo pivovarů, a to v rukou Švejka. Proč? To už si jistě domyslíte sami.

Autor: Miroslav Elsnic

Nahravá se anketa
Místo události:
23.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Architekt, designer 17 360 Kč Architekti, specialisté v oblasti územního plánování, návrháři a příbuzní pracovníci Referent - územní plánování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: (9.-10. třída), Pracovní náplň: zejména výkon činnosti na úseku územního plánování a regionálního rozvoje v souladu se zákonem č. 183/2006 Sb., v platném znění (stavební zákon) ve správním obvodu obce s rozšířenou působností., Výhodou: praxe ve státní na úseku územního plánování, znalost obecně závazných právních předpisů (zejména zák. č. 183/2006 Sb./stavební zákon/, jeho prováděcí vyhlášky a zák. č. 500/2004 Sb./správní řád/), řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič), znalost práce na Pc (WORD, EXCEL, ASPI, programy CAD, GIS-MISYS), komunikační schopnosti., Přihlášky posílejte do 17.10.2018., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 12 400 Kč Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) Obsluha ostatních manipulačních zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost. Znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: tel. 734622444 nebo e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia sklady 2736, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt: Ing. Magdalena Fišerová, tel. 313 281 128, e-mail: nabor@eberspaecher.com, Místo výkonu práce: Kuštova 2530, Rakovník. Pracoviště: Eberspächer, spol. s r.o., Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Magdalena Fišerová, +420 313 281 128. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Úklid areálu., Pracovní doba od 6:00 do 18:00 (12 hodin, 3 dny volna) včetně víkendů nebo od 8:00 do 16:00 hod. včetně víkendů., Kontakt: tel. 739453050 nebo e-mailem d.dvorakova@sbs-security.eu. Pracoviště: Investment agency s.r.o. - pracoviště eberspächer, spol. s r.o., Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Dagmar Dvořáková, +420 739 453 050.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zahájení výstavy o legionářích provázela i práce v lazaretu

Ilustrační foto

Lidí bez práce je opět méně

Rakovník: ANO a ČSSD zvažují podnět k soudu

Rakovník - Rakovnické hnutí ANO 2011 a také sociální demokraté zvažují podání podnětu ke krajskému soudu v Praze, jelikož mají podezření na možné ovlivnění výsledku voleb. Zda se tak skutečně stane, bude jasné v tomto týdnu.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

Prošlé potraviny musely ze závodní kuchyně pryč

Rakovník - Potraviny s prošlým datem použitelnosti, plesnivé jídlo i špínu objevili středočeští hygienici při kontrole v závodní kuchyni, která zajišťuje stravování pracovníků jedné z firem v Rakovníku. Neobešlo se to bez pokuty - a nařízení okamžitých nápravných opatření. Při opakované návštěvě se pak hygienici přesvědčili, že už je všechno v pořádku.

Sychravý podzim? Ani náhodou. Střední Čechy stále trápí sucho

Střední Čechy - Půlka října je skoro za námi, podzim je nepopiratelně v plném proudu. Nebo ne? Překonané teplotní rekordy tomu úplně nenapovídají; stejně tak fakt, že současné počasí má celkem daleko do sychravého podzimu. Melancholie stranou: sucho zůstává dále problémem i na podzim. Kdy obvykle vydatně prší.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT