Když výtvarník David Černý vyvolal svou plastikou Entropa protesty řady evropských států, volali čeští politici na všechny světové strany: je třeba mít smysl pro humor a umět se zasmát sám sobě. Bulharsko zobrazené jako turecký záchod nebo Slovensko v podobě uherského salámu skutečně vyžadovali notnou dávku smyslu pro nadsázku ironii.

Středočeský kraj jako postel? Jaký je váš názor?

Deník se proto rozhodl otestovat nadhled politiků v českých regionech a jeho grafici ztvárnili kraje tak, jak je vnímá podstatná část veřejnosti. I když to často není obraz, který by o svých regionech hejtmani rádi vysílali do ostatních částí země.

Zobrazení středních Čech, které nemají jasnou dominantu, hlavní město ani symbol, jako noclehárny na konci Prahy se hejtmanovi Davidu Rathovi příliš nelíbí. „Váš „Konec Prahy“ mi přijde méně nápaditý a méně vtipný než Černého plastika. Je ale právem každého umělce mít svou fantazii. Umění má provokovat a možná i urážet – jinak by to nebylo ono,“ říká.

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor na plastiku Davida Černého v Bruselu a překrytí Bulharska.

Napište, jakou dominantu byste přisoudili Středočeskému kraji a jaká plastika na Czechtropě by slušela podle vás třeba Rakovnicku?

Podívejte se, jak vypadá naše Czechtropa

Váš názor:

Martina Truxová: Nezdá se mi to jako vhodné vystižení jdnotlivých krajů. Pokud to prezentuje ČR, tak by tam měly být klady a dominanty jednotlivých krajů, něco čím se daný kraj může chlubit a je to jejich pýcha. Nikoli nedostatky či kritika. Celkově se mi toto dílo nelíbí, ale je to věc názoru.
Jan Prokop: Jestliže má umění provokovat, tak se to Davidu Černému dokonale povedlo. Osobně v tom celém vidím obrovský český smysl pro humor a nadsázku. Navíc pak značné zviditelnění našeho předsednictví. Co se týká Czechtropy, možná to nechtělo šít až tak moc horkou jehlou, protože invence mohla tím pádem být daleko větší, ale i tak jsou některé nápady velmi zdařilé. Nikoho snad nemůže ani toto dílo - myslím - v žádném případě urazit.
David Svoboda: Asi to není špatný nápad, ale každý kraj by měl napalovat někdo z toho kraje. Marně hledám spojitost Středočeského kraje s postelí. Jinak ale některé malůvky nejsou špatné – Zlín s botou. Liberec s Ještědem a můstky. Jižní Morava s vínečkem. Možná bych u Karlových Varů dal přednost Becherovce, než nějaké bábušce. U Jižních Čech by se mi spíš líbily rybníky, než rakouská orlice.
Jakub Fejfar: Po pravdě jsem o Czechtropě ani nevěděl… V celku se mi to libí. Nejvíce Královehradecký kraj. Co se týče kraje našeho, tak to opravdu nechápu. Co vedlo k tomu,aby náš kraj znázornil jako postel? Nedovedu to pochopit. Marně přemýšlím, jestli je náš kraj známý v ČR jako kraj Hotelů und Zimmer frei… Spíše ne.. Jistě by se našlo mnohem lepší vyobrazení. Třeba ten chmel, který je známý široko-daleko. Dál se mi nelíbí znázornění Ústeckého kraje. Mám k němu blízko a skutečne se nejedná jen o krajinu zaneřáděnou těžbou uhlí a lemovanou komíny průmyslových závodů! Já bych volil třeba zobrazit místo protichemické masky Portu Bohemiku, a myslím, že by byli raději i samotní obyvatelé příslušného kraje. Dle mého názoru chtěl autor zaujmout. Však také zaujal. Ne toliko uměleckým dojmem, jako spíše rozhořčením obyvatel. To je to samé jako s Entropou. Mimochodem já být Bulhar, tak bych na Entropu nadával také.
Jitka Šarlingrová: Kdybych podle těchto indiciií měla hádat o jaký jde kraj, většinou bych to uhodla.Opravdu dost výstižné.Jen středočeský kraj je trochu podivný,jako by neměl svoji identitu a točil se kolem Prahy a to se mi moc nelíbí. Jinak Černého Entropa se mi líbí, je to vtipné,jen nevím jestli vhodné přímo do Bruselu, ale věřím, že většina lidí se spíš pobaví než pohorší.
Marcela Krčmářová: Umění má burcovat k zamyslení - potud jsou umělecké provokace na místě. Otázkou ovčem je, jak lacině nebo odpovědně umělci ke svým dílům, kterými provokovat nebo oslovovat chtějí, přistupují. Jistě, autor si může myslet, že to podstatné pro jižní Čechy je Temelín, my ostatní ale víme, že není. Tedy je podstatné, jak dalece autoři pracují s prvním nápadem, čím více energie do výsledku vloží, tím bývá zcela neoddiskutovalně lepší.
Jaroslav Mokrejš: Myslím, že postel je pro Středočeský kraj docela výstižný symbol, protože pro nemálo lidí je kraj opravdu noclehárnou a za parcí dojíždějí do Prahy. Pokud byl tam měl být chmel, tak bych tam dal rovnou pivo, jelikož v kraji je nemálo pivovarů, a to v rukou Švejka. Proč? To už si jistě domyslíte sami.