Nový národní geopark Barrandien má rozlohu 4 316 kilometrů čtverečních a je tak největším geoparkem v České republice. Navíc podle odborníků nejen jeho geologická rozmanitost jej předurčuje k tomu, aby byl zapsán na seznam globálních geoparků UNESCO.

Vznik národního parku je důležitý pro rozvoj cestovního ruchu. Nabídne návštěvníkům a také lidem zde žijícím ucelený vhled do geologie a paleontologie, ale také na zoologické, botanické, archeologické, kulturní a historické souvislosti. Na území nově vyhlášeného geoparku se nacházejí lokality starších prvohor uznávané po celém světě. „Národní Geopark Barrandien bude seznamovat místní obyvatele s geologickými zvláštnostmi, ale také podporovat cestovní ruch a rozvoj regionu,“ nechal se slyšet Jan Ruml, ředitel Ekologického centra Orlov.

Tajemství milionů let 

Prostor geoparku odhaluje tajemství milionů let vývoje planety Země, jedná se o pestrou mozaiku geologických paleontologických zajímavostí. Profily a odkryvy nejsou tak masivní jako jinde na světě, ale jsou úžasně pestré a dobře dostupné na kole, pěšky, lodí, vlakem nebo dokonce tramvají.

„Cílem našeho společného snažení je pozvat návštěvníky do geoparku Barrandien na Cestu po dně ztracených moří v srdci Evropy. V každém z nás se ukrývá kus dobrodruha, a proto bych vás rád pozval na návštěvu geoparku Barrandien společně s naším průvodcem Věnceslavem Brábkem,“ říká k hrdinné fiktivní postavě, kterou v budoucnu najdou lidé třeba v návštěvnických centrech, Luboš Gardoň.

Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Za úspěchem získání statutu národní geopark stojí několikaleté snažení Ekologického centra Orlov. Partnery geoparku jsou například obce Jince, Tetín, Strašice, Mirošov a Radnice.

Na projektu se také podílí destinační agentura Berounsko, Muzeum středních Brd ve Strašicích, Arcibiskupství pražské, Zoologická a botanická zahrada Plzeň, Západočeské muzeum v Plzni a Plzeňský a Středočeský kraj.

Spolupracujícími partnery jsou Agentura Koniklec, Centrum Caolinum Nevřeň nebo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Důležité je také zapojení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.