Místní hasiči se totiž před časem shodli, že chtějí zabojovat a získat titul Dobráci roku 2014. Natáčení medailonku, který každý týden představuje jednotlivé vylosované sbory, se neobešlo bez humorných okamžiků. Například ve chvíli, kdy se Soňa Jindrová poptala na nějaký kuriózní zážitek, který chlumští hasiči prožili. Členky sboru si mimo jiné vzpomněly na cestu, kdy jim v Roztokách vyskočila hasičská stříkačka z korby auta. „Kluci ji zapomněli pořádně zabezpečit, a tak skončila na silnici. Naštěstí nás na ni upozornil kolem projíždějící cyklista," vyprávěly rozesmáté ženy do mikrofonu.

Při výběru písničky, kterou si sbor přál v rádiu zahrát, zvítězil Trezor od Karla Gotta. „Vztahuje se totiž k ní zábavná vzpomínka na jednoho našeho člena. Tak proto," vysvětlovaly volbu redaktorům chlumské hasičky.

Natáčení se zúčastnil také bývalý dlouholetý velitel sboru Ladislav Tvrz, který sboru popřál: „Přál bych si, aby náš sbor vytrval. Bývala tady velká základna, mívali jsme kolem sedmdesáti členů a byli hrdí na to, že jsou u hasičů. Dnešním úkolem hasičského sboru je především udržet obec při životě, tak jak tomu je v současné době, protože cokoli se tady v obci děje, tak se vším hasiči pomáhají."

A Pavel Porcal potvrdil: „Jsme jediná organizace v obci, a tak děláme pouťovou zábavu, posvícenskou zábavu, hasičský bál. Pravidelně vyhlašujeme sběr železného šrotu a každý rok se snažíme uspořádat nějaký zajímavý zájezd. Minulou sobotu jsme třeba vzali děti do pražské zoologické zahrady."

Sbor dobrovolných hasičů v Chlumu má 55 členů a jednoho čekatele. „Aktivních je tak polovička. Jak jsem již naznačil, tak jezdíme na soutěže. Zásahovou jednotku máme sedmičlennou JPO5," dodal Pavel Porcal. Mladé hasiče bohužel nemají. Problém je v nedostatečném množství dětí ideálního věku.

Chlumští hasiči si chválí výbornou spolupráci s obcí Pavlíkov, pod kterou Chlum-Ryšín patří. „Každoročně nám přispívá na chod sboru i na každou společenskou akci," doplnil Porcal. ⋌

Projekt Českého rozhlasu – rádio Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce příštího června, kdy vše vyvrcholí velkým finálem. Vítěz obdrží od ČRo zajištění velkolepé show s kulturním programem v dané obci v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo-Region spolu se zástupci regionální redakce vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo-Region FM 100,7 poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu si poslechnete 
v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v regionálním Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 
907 77 04 – zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS je 
4 koruny. Až do příštího pátku můžete hlasovat pro hasiče z Chlumu na Rakovnicku.

Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.