Příznačné jméno, charakterizující profilový prvek podnikání, nese zemědělský podnik v severní části rakovnického okresu v Pochvalově. Na firemním štítě administrativní budovy je napsáno Chmel spol. s r. o. Pochvalov.
Hospodaří na 1278 hektarech zemědělské půdy. Chmelnic má 165 hektarů, a z každého letos v průměru sklidili přes 12 metráků chmele.


Pro pivovary v Japonsku
Pěstujeme zde především odrůdu Žatecký poloraný červeňák, jež ve zdejší chmelařské oblasti, zvané Podlesí, má tradici a je na ni ve zdejších podmínkách spolehnutí,“ chválí osvědčenou odrůdu jednatel společnosti Ing. Luboš Hejda. Dodává, že právě ve zdejší oblasti se daří jemnému aromatickému chmelu, jehož převážná část produkce míří do zahraničí. Zájem o něj mají zejména pivovary v Japonsku, které preferují právě tento typ chmele pro výrobu kvalitního piva.


Finanční injekce
Pěstování chmele a jeho posklizňová úprava je soustředěna v obcích Třeboc, Kroučová, Pochvalov a Kozojedy, kde jsou umístěny sušárny i sklízecí stroje. Dvě sušárny v obci Třeboc potřebovaly výraznou rekonstrukci.

Spočítali jsme, že výměna střechy, náhrada šesti starých plynových hořáků za tři nové a oprava nákladního výtahu by nás přišla (bez DPH) bezmála na 2,5 milionu korun. Z vlastních peněz bychom to nezvládli, proto jsme uvítali, když naše žádost o dotaci byla schválena na MZe (SZIF) z Programu rozvoje venkova, v němž jsou i peníze z Evropské unie. Na tuto akci jsme dostali dotaci 845 000 korun. V současnosti je sušárna pod novou střechou, z hořáků nejdou spaliny přes chmel a nákladní výtah s plnými žoky jezdí bez problémů,“ pochvaluje přínos finanční injekce Luboš Hejda.


Cena mléka na houpačce
Doplnil, že pokladnu společnosti mimo příjmu z chmele plní i tržby z rostlinné výroby za obilí, řepku, kukuřici, sladovnický ječmen a dalších tržních plodin a ze živočišné výroby. Chov prasat společnost pro ztrátovost zrušila. Počet dojnic plemene Českého strakatého skotu snížila z 220 na 140, přičemž od každé v průměru nadojí více než 5500 litrů mléka ročně. Jeho výkupní cena kolísá, letos na podzim spadla pod hranici rentability. „Pokud by takovýto stav byl dlouhodobý, mohlo by to vést k útlumu chovu dojnic,“ zvažuje Ing. L. Hejda.

AUTOR: ZDENĚK KULHÁNEK