Chmelnice se v současné době hemží brigádníky. Středem pozornosti je kvalita jedné z nezastupitelných surovin pro výrobu piva. Podle chmelařů je ještě brzy na definitivní hodnocení, ale jsou určité indicie, které vypovídají o současném stavu.

Průběh roku„Loni na podzim bylo sucho, přes zimu také srážky nepřišly a sněhu bylo pramálo. Za celý duben spadly 4 milimetry srážek, což je nic. V květnu a červnu trochu sprchlo, tak to jakž takž vyrostlo. Malinko se to srovnalo, ale vody bylo všeobecně málo. Problémy byly i se škůdci. Spotřebovali jsme o třetinu více postřiků než v loňském roce. Myslím si, že letošní chmel se co do kvantity blíží standardu, ale kvalita je oproti tomu loňskému podstatně lepší,“ vysvětloval technik heřmanovského střediska Karel Šrámek.
Rakochmel má dvě střediska. Jedno v Heřmanově a druhé v Kolešovicích, kde je zároveň komorová sušárna. „Celkově letos máme chmel na 142 hektarech plochy. Do pracovního procesu se zapojilo zhruba sto lidí. Česání chmelu na takové ploše by mělo trvat přibližně šestnáct až sedmnáct dní,“ sdělil Šrámek.
Rychlost prací závisí hlavně na počasí a nezávadovosti technického prostředí. Opravy česaček mohou někdy práci zastavit i na několik hodin.