Čtyři miliony korun – tolik by stála oprava spadlého mostku mezi Čistou a Jesenicí. Lidé z Velké Chmelištné nyní žijí v obci doslova jako na ostrově


Lesní stezka
„Připadáme si tady jako na ostrově,“ lakonicky okomentoval roční peripetie starosta Velké Chmelištné, která je uzavírkou nejvíce dotčena, Karel Vožeh. Aby toho totiž pro občany této malé obce nebylo málo, je uzavřena kvůli opravě železničních přejezdů i silnice z Čisté na Rakovník v Zavidově. Lidem z Čistecka tak nezbývá než jet přes Krakov, z Jesenicka přes Žďár na Jesenici. V každém případě jsou obě trasy delší.
Kraj přislíbil brzkou nápravu, pokud vše vyjde, mohl by být mostek u sv. Huberta na trase Jesenice Čistá opraven do konce tohoto roku. Pokud se ovšem včas nepodaří zajistit čtyřmiliardový úvěr, který si kraj chce vzít na opravu všech svých komunikací, může se vše protáhnout až do příštího roku.
„Projektově je oprava mostku připravena a měla by vyjít asi na čtyři miliony korun. Čeká se pouze na poskytnutí úvěru,“ řekl k problematice tiskový mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

„Dnes jsou zde pouze dvě hromady štěrku bránící průjezdu mostkem. Silnici i mostek samotný už pomalu pohlcuje příroda,“ popisoval dnešní situaci starosta Velké Chmelištné Karel Vožeh.
Současný stav se nelíbí ani starostovi nedaleké Jesenice Petru Sunkovskému. Ten je zároveň i krajským zastupitelem a poslancem parlamentu za opoziční ČSSD.

„Mostek jsme projednávali i na radě Jesenice. Byl jsme pověřen sepsáním dopisu, který by kraj opětovně na tuto situaci upozornil,“ řekl k postupu obce Sunkovský, podle něho bude dopis odeslán v nejbližších dnech.Zároveň starosta tvrdí, že se s mostkem mohlo něco dělat už mnohem dříve.
„Rok je mostek uzavřen, ale rok a půl před tím už mu byla kvůli havarijnímu stavu snížena nosnost. Bylo tedy dost času na řešení,“ pokračoval starosta. Čtyřmiliardový krajský úvěr, který bude využit na opravy komunikací, je podle něho správný, přesto ale tvrdí, že zdroje kraj i bez úvěru má.
„Kraj má rozpočtovou rezervu, jejíž výše se pohybuje kolem půl miliardy korun. Ta je sice určena na havarijní stavy, ale při povodních nebo jiných podobných katastrofách přeci finančně vypomáhá stát i unie. K čemu tam ty peníze nyní leží? Na úroky? Rezerva by se mohla jen částečně snížit, a z takto získaných peněz by se mohly řešit podobné situace, jako u Chmelištné. Navíc, když oprava mostku vyjde jen na čtyři miliony,“ popisoval možné řešení Sunkovský.

Zároveň upozornil, že podobná situace se netýká pouze silnice z Jesenice na Čistou. Už přes rok se nic neděje ani na silnici z Rakovníka do Jesenice u lomu u Oráčova. Tam v loňské zimě popraskala vozovka. Od té doby jsou tam semafory omezující průjezdnost silnice. I na tuto situaci hodlá Sunkovský kraj ve svém dopise upozornit.