Oprava a obnova historické části města byla rozdělena do dvou etap. V té první dělníci začali stavebními pracemi v ulici V Hradbách a následně pokračovali Martinovského ulicí u budovy gymnázia. Práce se odtud přesouvají směrem ke školní jídelně a budově „Staré pošty“. Chodci a řidiči proto musí počítat s omezením.

„Pokud omezení nastane, budeme ho vědět zhruba dva dny předem, budeme informovat pomocí aplikace MojeObec. Po celou dobu prací však bude zachován přístup jak do dětské ordinace, tak do školy i přilehlých nemovitostí,“ sdělil mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Město za regeneraci zaplatí zhruba 10 milionů korun. Součástí je i oprava části kanalizace, která bude odvádět dešťové a splaškové vody z části nemovitostí a zpevněných ploch v Martinovského ulici. Nově budou upraveny pěší i pojízdné plochy a vznikne chráněný prostor pro děti ze školy.

„V souladu s architektonickou studií celého náměstí z roku 2011 je v projektu rozpracován detail zatravněné plochy se solitérním stromem v ohybu ulice Martinovského. Terasy, které vzniknou na místě značného svahu, umožní posezení nebo pořádání happeningů,“ řekl již dříve Cafourek s tím, že ulice je hlavně po ránu hojně využívaná pro dovoz dětí do 1. ZŠ i na „Starou poštu“, proto je ulice koncipována v duchu „kiss & ride“ stejně, jako je tomu u 2. ZŠ, kde tento systém pomáhá maximální plynulosti a bezpečnosti.

V rámci regenerace také přibude vedle gymnázia umělecké dílo znázorňující Sisyfa a lidský úděl. To vyvolalo ostrou debatu. Kritikům se nelíbilo rozhodnutí rady, aniž by to řešilo s lidmi. „Byli jsme v časové tísni. Firma potřebovala vědět, jaké podloží má připravit. Projekt byl vyhotoven a schválen v minulém volebním období. Původně se nám líbil návrh umístění sochy čtenáře houpajícího se na židli, nicméně se jednalo o dílo finančně náročné,“ vysvětlil starosta Luděk Štíbr (ODS).