Řadu Rakovničanů potěšila v uplynulém víkendu tradiční lednová výstava Českého svazu chovatelů. „Musím říci, že i letos byl o naši pravidelnou akci z řad návštěvníků velký zájem,“ zdůraznil za pořadatele Jaromír Vajc.
Jen během sobotního dopoledne, kdy výstava započala, si ji přišlo prohlédnout, a případně i nakoupit nějaké chovné zvíře na 280 platících návštěvníků.
Došlo samozřejmě i na rozdávání cen.
Posuzovatelé nakonec udělili pro králíky deset čestných cen, pro drůbež to bylo sedm čestných cen a pro holuby deset čestných cen. Ve hře byly i letos Poháry, věnované starostou města Zdeňkem Nejdlem. „Významný posuzovatel Jaroslav Cintl nám vzhledem k tomu, že sem jezdí již léta, věnoval dvě čestné ceny z jeho titulu,“ doplnil Jaromír Vajc.
Poháry získal Antonín Marušák (drůbež: araukana bílá), Švarc Jaroslav (králík stříbřitý modrý) a Spurný Josef (holuby – rakovnický kotrlák červený sedlatý).
Další kategorie byla určena mladým chovatelům. Pohár byl dán Vojtěchu Vyskočilovi za králíka – český strakáč. „To je mladý, asi dvanáctiletý kluk, hraje hokej, je ze Slabec, ale je naším členem,“ doplnil Jaromír Vajc.
Všeobecně je známo, že zvířata výstavy snášejí jen velice špatně. Proto se ji snaží chovatelé co nejlépe připravovat. „To se pozná tak, že se třeba králík nebojí, když během výstavy chodí lidé kolem klece, ani při posuzování. Připravená zvířata se zkrátka chovají v klecích klidně. Zkušení chovatelé už toto ví, a pokud mají doma nějaké agresivnější zvíře, tak ho zkrátka na výstavu nedají. Přípravě na výstavu tedy naši chovatelé věnují velkou péči,“ znovu zdůraznil Jaromír Vajc s tím, že se zvířata vybírají také dle určitých standardů. Na každý druh zvířete je vydán celostátní vzorník, dle kterého se řídí jak posuzovatelé, tak i jednotliví chovatelé. „Vzorník, který je dosti obsáhlý, není vůbec lacinou záležitostí,“ uvedl Jaromír Vajc.
Rakovničtí chovatelé původně uvažovali o dřívějším termínu pořádání výstavy. „Ale právě v té době je i řada jiných výstav. Když do Rakovníka chceme dostat a vyzvat chovatele z okolí, aby nás dotovali svými zvířaty, tak se pak na oplátku musíme zúčastnit výstav jejich. Těch lidí a zvířat není moc a pokud chcete obeslat pár výstav, tak pak jdou z výstavy do výstavy. Nemělo by to tak být, ale kolikrát to jinak nejde. Rád bych touto cestou poděkoval starostovi, že naši výstavu částečně dotoval, a všem vystavovatelům a posuzovatelům,“ uzavřel Jaromír Vajc .