„S Mírou jsme byli kamarádi. Oba dva jsme chovali exotické ptactvo. Přesvědčil mě, abych šel do Podbořan. Stavěli jsme tam nový areál. Pak ho zbourali kvůli bytovkám," vyprávěl František Lill. Další z kolešovických chovatelů Josef Englický byl ve svazu v Novém Strašecí. Tak si pánové řekli, proč bychom si neudělali spolek v Kolešovicích, a založili tu organizaci Českého svazu chovatelů. František Lill se stal předsedou hned při založení. Tenkrát to byly pro chovatelské organizace zlaté časy.

„Byla nás hromada. Nyní máme z Kolešovic jen šest členů. Kdybychom neměli přespolní, tak už asi nejsme. Naši členové jsou z Lán, Kolešova, Rakovníka, Řeřich, Václav," zkonstatoval František Lill. Na začátku se většina chovatelů věnovala exotickému ptactvu. Postupně se přidávali další chovatelé slepic, králíků a holubů. Dnes je to s exotou slabší.

Kolešovičtí chovatelé dodnes sídlí na faře, která stojí po levé straně směrem na Kněževes. Tady mají i svůj areál, kde pořádají pravidelné podzimní a zimní výstavy. Dům vlastnila tehdejší členka paní Koryntová. „Dříve jsme pokaždé přemýšleli, kde udělat výstavu, jestli v JZD, v chmelařské ubytovně nebo dole, kde je dnes kuchyně Rakochmelu. Paní Koryntová nám nabídla svůj dům. Když pak byla v domově důchodců, dům prodala naší organizaci," popisoval František Lill. Ten stále choval pouze exotu, papoušky, korely, andulky rosely. Jednou ho zaujali exoti na výstavě, koupil si andulky, pak kanáry a tak to začalo. Nyní několik let chová i rosely. Podařilo se mu dát dohromady chovný pár.

Nejvíce se mu vede chov andulek a korel. Vedl se mu také chov novozélandských papoušků kakariki. Vyváděli mladé jedny za druhými. „Kdysi jsem míval kanáry. Do těch mě uvrtal Míra Závodský. Ten se v nich viděl," vzpomínal předseda. Vybavil si také jednu andulku. Když zůstala sama, krmili ji. Matka Františka Lilla jí dávala často něco na přilepšenou a mluvila na ni. Najednou večer, když vše ztichlo, začala mluvit. Opakovala ta samá slova stejným hlasem, jako je slyšela od matky Františka Lilla.

„Také jsme ji pouštěli z klece. Když byl oběd na stole, běhala v talířích. Měli jsme ji asi deset let," popisoval Lill. Nyní chová většinou korely v barvě hnědé. Mívá i několik bílých. Chov exotů podle něj není příliš náročný. Akorát dnes je o něco dražší krmivo. Problém bývá s odjezdem na delší dovolenou, kdy je třeba si sehnat někoho, kdo by ptactvo nakrmil. 

K pravidelným akcím kolešovických chovatelů patří už zmiňovaná zimní výstava. Ta letošní měla slušnou účast i obsazení zvířaty. „Sešlo se hodně králíků a více jak půlka jich byla prodejných. Nejvíce chovatelů nakupovalo hned po ránu. Druhá vlna nastoupila o něco později, když se lidé vraceli z výstavy v Kralovicích," uváděla Marta Řežábková za Základní organizaci Českého svazu chovatelů v Kolešovicích.
Dříve Kralovičtí pořádali výstavu na konci února. Teď po dva roky ji posunuli do termínu té v Kolešovicích.

„Ale to vůbec nevadí. Lidé se při cestě z Kralovic zastaví u nás," dodala Řežábková. Králíci nakoupení na výstavě zaručují kvalitu. Chovatelé jsou poctiví. Pravidelně zvířata léčí a očkují, takže se nestane, že by chytili například králičí mor. Kromě králíků výstava nabídla také hodně holubů. Drůbeže bylo méně. Důvodem zřejmě byla mírná zima. Chovatelé už v době výstavy sbírali vejce do líhně. Proto nedali drůbež na výstavu. Na výstavě ani tentokrát nechybělo kolo štěstí s hromadou cen. Asi ta největší byla živé sele.