Výstavu připravili už po třiadvacáté chovatelé základní organizace v Rakovníku. Takhle časně přijíždějí chovatelé, kteří mají zájem koupit si kvalitní chovná zvířata do chovu. Zdaleka nejsou jen z rakovnického okresu, ale i z Karlovarska, Žatecka, dokonce se telefonem ptal po králících i chovatel z Tábora.

V Rakovníku tento víkend bylo opravdu z čeho vybírat. Sešlo se tu přes sto kusů drůbeže, sto padesát králíků a jednoznačně vedli holubi. Těch tu bylo přes tři sta. Za tenhle počet by se nemusela stydět nejedna národní výstava. Zastoupení tu měla tradiční plemena, například moravský pštros, český voláč, v největším počtu stále oblíbený český stavák. Nechybělo ani sportovní plemeno rakovnický kotrlák.

Všímavému návštěvníku jistě neutekl jediný exemplář holuba parukáře, který získal čestnou cenu. Parukáři nejsou moc rozšíření, jejich chov je obtížný. To potvrdil i Antonín Hejda: „Parukáře snadno chytnete, vidí pouze dopředu, do stran vůbec.“

Novinky

Vedle tradičních plemen se nyní začíná objevovat řada nových plemen z východu, třeba různí rejdiči. Až z Turecka je celkem nenápadný holub tleskač. Ale určitě každého zaujme tento sportovec svým letem. Jeho chovatel Dušan Korenko, vedoucí expozice holubů, to náležitě vysvětlil: „Vzlétne rovně vzhůru, tleská křídly a až ve výšce začne dělat salta. Ještě na ně není ani vzorník.“ Tady jste ho mohli vidět ve čtyřech exemplářích.

Jako psi

Z králíků jsou stále ve větší oblibě zakrslá plemena. Chovají se samozřejmě jako domácí mazlíčci. „Takový králíček je jako pejsek. Běhá po bytě, na záchod se naučí chodit na jedno místo. Je to takový kamarád,“ smál se Antonín Hejda. Přesto i velcí chovatelé si přišli na své. Vybírali z plemen vídeňský bílý a modrý, velký světlý stříbřitý, kalifornský.

Mezi všemi se vyjímal jediný exemplář rexe dalmatinského chovatele Antonína Hejdy. Název plemene přesně odpovídá zbarvení: bílý králík s černými odznaky. Proto je také velmi náročný na chov.

Předvedení chovu

I přes počáteční obavy pořadatelů si na zimní výstavu našlo cestu mnoho chovatelů i ostatních návštěvníků. Proč se vůbec výstava v zimě pořádá, vysvětlil Antonín Hejda: „Výstava slouží hlavně k předvedení chovů. Zvířata jsou ve velmi dobré kondici. Králíci mají kvalitní srst. Nenajdete tady ani jednoho rozpeřeného holuba, ani slepici. Všechno má takzvanou výstavní kondici. Nyní se sice neprodá tolik zvířat, ale přece sem přicházejí ti chovatelé, kteří si na zimu králíky nekoupí. Pořídí si je v lednu, v únoru, připustí je, přes léto jim sekají trávu na zahrádce a na zimu je porazí.“

V expozici drůbeže, české husy a kachen převládaly slepice, a to malá zdrobnělá plemena, hlavně různé barevné variety plemene vyandot.

Pro pobavení malých i velkých nechyběla tombola s řadou pamlsků pro děti i jejich čtyřnohé miláčky. Velkým lákadlem jistě byla také drůbež, králíci, morčata i exoti.