Největší příliv pacientů do ordinací ale lékaři zaznamenali již mezi vánočními svátky. Potvrdila to i praktická lékařka pro dospělé Milena Polánková: „Nejvíce pacientů přišlo opravdu mezi svátky s infekcí dýchacích cest a hlavně s chřipkou. S klasickými příznaky chřipky jich bylo zhruba osmdesát procent. Onemocnění kulminovalo kolem desátého ledna. Nyní je na ústupu. Stále ještě docházejí pacienti na kontroly."

V ordinaci také měli několik komplikací v důsledku chřipky, to znamená zápalů plic. Celkový počet případů byl téměř srovnatelný s loňským rokem. ale nástup onemocnění velmi rychlý.

„Nepamatuji si, že by během týdne až dvou onemocnělo naráz tolik pacientů," zkonstatovala lékařka.

Lidé přicházeli s typickými příznaky chřipky: bolesti hlavy a kloubů, teploty kolem čtyřicítky. Měli ale i mírnější příznaky. Dále se při chřipce přidává kašel a rýma. Inkubační doba je velmi krátká: několik hodin až pět dní. Právě pokud pacienty přepadnou tyto typické příznaky i s teplotami například večer, nemá smysl vyhledat hned druhý den ráno lékaře.

„Zkraje se mnoho nepozná. Lepší je ležet v klidu na lůžku, dodržovat pitný režim, jíst vitamíny, užívat léky na snížení teploty, na které je člověk zvyklý, případně si dělat zábaly. Případné komplikace se objevují až za tři až čtyři dny. Pak je nutné vyhledat lékaře," vysvětlovala Milena Polánková.

Na toto onemocnění nefungují antibiotika. Antivirotika jsou velmi drahá a pojišťovna je nehradí. Navíc se musí podat už několik hodin po vypuknutí nemoci, jinak neúčinkují. Nejlepší léčení je tedy doma klid na lůžku. Nechodit ven. A v tom lidé dělají největší chybu. Chodí například s chřipkou do práce. Jejich sliznice jsou v tuto dobu nejvíce náchylné, a proto se mohou nakazit dalšími infekcemi a navíc nemoc přenesou na další osoby.

Při neléčení se mohou přidat další komplikace, například zápaly plic, záněty průdušek a středního ucha. Dospělý člověk může mít i zánět srdečního svalu. Pokud jsou lidé oslabení, starší, nebo už jinak nemocní, může být chřipka i smrtelná.

Do ordinace praktické lékařky pro děti i dorost Heleny Olivové Šretterové přicházelo nejvíce dětí rovněž mezi svátky s nachlazením i s příznaky klasické chřipky. Počet případů je srovnatelný s loňským rokem. Více ale bylo klasické chřipky. Nyní počet klesá. Dětská lékařka rovněž potvrdila, že nejúčinnější léčba je domácí klid na lůžku s podáváním léků na snížení teploty, případně proti kašli a rýmě.

„Děti by hlavně neměly chodit do kolektivu, měly by zůstat doma," řekla lékařka Helena Olivová Šretterová. I ona ve své ordinaci zaznamenala několik komplikací chřipky : zánět průdušek a středního ucha. Těžký průběh onemocnění ale ne.

I když je chřipka virové onemocnění a rychle se šíří, dá se jí alespoň trochu předejít. Stačí dostatečný přísun vitamínů hlavně z ovoce a zeleniny, vitamín C, laktobacily a v době výskytu onemocnění se vyhýbat uzavřeným prostorům s více lidmi. Chřipka je kapénková infekce a právě v hromadných dopravních prostředcích, školách a kinech dochází k největšímu promoření lidí chřipkou.

Očkování proti chřipce někomu pomůže a někomu ne. Očkovat by se měly rizikové skupiny lidí: senioři, lidé s cukrovkou, děti s chronickým respiračním onemocněním. Zájem o něj nyní spíše klesá.

Na otázku, jak se chrání lékaři, Olivová Šretterová odpověděla: „Jak sem lidé postupně chodí s různými nemocemi, jsme už vůči nim imunní. Občas se ale stane, že i lékař onemocní chřipkou. Když jsem s praxí začínala, chytla jsem snad všechny nemoci."