VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřipka přinesla zákaz návštěv v domově pro seniory

Rakovnicko - Z důvodu zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění byl v Domově seniorů Nové Strašecí až do odvolání vyhlášen zákaz návštěv.

1.2.2011
SDÍLEJ:

Doktorka Helena Olivová Šretterová v ordinaciFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Za vedení domova nám řekl zástupce ředitelky Bohumil Knobloch: „Jedná se o preventivní opatření, ke kterému jsme přistoupili na základě doporučení lékaře. Prosíme tedy, aby případní návštěvníci Domova seniorů zákaz respektovali.“

Ke stejnému kroku přistoupili také v Domově Kolešovice. Vedoucí sestra sociálně zdravotního úseku Drahuše Kosová potvrdila: „Naše paní doktorka rozhodla, že až do odvolání je třeba zakázat pro jistotu návštěvy.“

V rakovnickém Domově Zátiší zatím nemají zvýšenou nemocnost klientů chřipkou. „Ve středu přijde do Domova ošetřující lékařka a teprve na základě jejího zjištění rozhodneme, zda vyhlásíme zákaz návštěv,“ řekla nám vedoucí provozního úseku Ivana Kučerová.

Očkování

Každý rok nechávají proti chřipce přeočkovat všechny klienty v jesenickém Krajánku, domově pro zdravotně postižené. Velmi se to zde osvědčilo a během posledních sedmi let tady nebyl vydán zákaz návštěv.

Skutečnost potvrdila ředitelka domova Vlasta Dočekalová: „Když jsem nastoupila do funkce ředitelky, měli jsme tu i úmrtí z důvodu onemocnění chřipkou. Pak jsme přistoupili k očkování všech klientů. Těm, co to pojišťovna nehradí, jsme to zaplatili. Od té doby nemáme s chřipkou žádné problémy. Očkován je i personál.“

Územní pracoviště Krajské hygienické stanice v Rakovníku prozatím ještě nemá k dispozici aktuální počty nemocných chřipkou. Vedoucí rakovnického protiepidemiologického oddělení Marie Strádalová konstatovala: „V pátek minulého týdne bylo na Rakovnicku zaznamenáno 1 tisíc 989 nemocných na sto tisíc obyvatel, což je těsně pod hranicí epidemie. O epidemii se totiž dá hovořit až při počtu nad 2 tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel.“

Příznaky

Chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé se sníženou imunitou, tedy staří lidé, malé děti, lidé vystavení velké fyzické či psychické námaze a lidé trpící chronickým onemocněním.

Má poměrně krátkou dobu inkubace, pohybuje se mezi 12 a 48 hodinami. Poté již nastupují první příznaky onemocnění, zpravidla velmi rychle a náhle.

Lékař Leoš Klik z rakovnické nemocnice popsal: „Dostavují se velice vysoké teploty, které se mohou pohybovat i za hranicí 40 °C, dále se objevuje třesavka a zimnice. Nemocný trpí bolestmi hlavy, kloubů i svalů, dostavuje se schvácenost. Někdo může mít zažívací obtíže, průjem či nechutenství, nutkání ke zvracení, malé děti velmi často skutečně zvrací, častá je u nich spavost.“

Děti

Chřipka u dětí se zatím teprve rozjíždí. Podle dětské lékařky Heleny Olivové – Šretterové se onemocnění projevilo už v minulém týdnu na batolatech. „Nyní jsou nejvíce nemocné předškolní děti a začínají k nám chodit s chřipkou školáci.“ Nejvíce se chřipka šíří v uzavřených prostorech a kolektivech.

Teploty pod bodem mrazu nemoc zčásti zastavily. „Jsme rádi, že nám trochu přimrzlo. Koncem týdne ale hlásí oteplení, to by mohlo situaci zhoršit,“ konstatovala doktorka Šretterová.

V mateřských školách zatím chřipka ještě neudeřila. Zůstávají doma jednotlivci, děti, které jsou nachlazené. „Chybí tak dvě, tři děti, to ještě není epidemie,“ uvedla Irena Bartoníčková, ředitelka Mateřské školy Vinohrady v Rakovníku.

Chřipka se neprojevila také v Základní a Mateřské škole v Chrášťanech. Zatím se drží i na 1. ZŠ v Rakovníku. Dvě třídy dětí odjely tento týden na hory. Chybí jen pár nachlazených žáků. „Z pedagogického sboru rovněž nikdo neonemocněl,“ potvrdila zastupující ředitelka Milena Mouchová.

Jana Elznicová, Šárka Hoblíková

1.2.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Nábytkář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: e-mailem euro@truhlarstvivalis.cz nebo tel. 724146329/313537172 (od 7:00 do 15:30).. Pracoviště: Truhlářství - vališ s.r.o., Rakovnická, č.p. 354, 270 52 Lišany. Informace: Monika Ryšlavá, +420 313 537 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí, především činnosti na úseku kolizního opatrovnictví, náhradní rodinné péče a kurately dětí a mládeže., Platové podmínky : dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění (Tř. 11)., Požadavky: vysokoškolské vzdělání v souladu se zákonem č. 108/2006, o sociálních službách, znalost práce na PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., Výhodou: znalost obecně závazných právních předpisů, dobrá znalost českého jazyka, vykonaná zkouška odborné způsobilosti na úseku sociálně-právní ochrany dětí, ochota řídit služební vozidlo a řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 31.8.2018.. Pracoviště: Město rakovník- pracoviště na sekyře, Na Sekyře, č.p. 166, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři soutěže Jiří Vejmělek (vpravo) s Jiřím Kutílkem (vlevo).

Jiří Vejmělek: Okolo chmele se motám už asi padesát let

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Rakovnicko – Dlouhodobé sucho a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problém je hlavně tam, kde je nepřirozená skladba porostů, na místech, kde rostou jehličnany na nevhodných stanovištích.

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT