Dětská lékařka Jitka Mikšovicová potvrdila: „Denně jsem ošetřila i padesát malých pacientů. V jednom ze dnů jich prošlo naší ordinací dokonce osmdesát. Nejvíce přicházely s rodiči děti předškolního věku."Pokud se jedná pouze o virózu, doporučuje Jitka Mikšovicová rodičům, aby nechali děti doma v klidu a teple, a aby děti hodně pily.

„Měly by si případně vzít něco na teplotu a kašel, který k tomu také bývá. Viróza by se měla především vyležet," dodala k tématu Jitka Mikšovicová.Do ordinace dětské lékařky Heleny Olivové Šretterové 
v Rakovníku přicházelo více pacientů s chřipkou či virovým onemocněním už v minulém týdnu.

„Ošetřili jsme 
o sto procent více lidí, než 
v běžné dny. Tolik lidí jako 
v minulém týdnu jsme tu snad ještě neměli," řekla Helena Olivová Šretterová. Onemocnění postihuje všechny věkové kategorie od kojenců až po dorost. Děti postihují klasické chřipky stejně, jako virová onemocnění. Většinou nastoupí vysoké horečky, rýma a kašel.

Pokud už někdo onemocní, měl by se vyhýbat uzavřeným prostorům, kde se pohybuje hodně lidí. „Měl by také navštívit lékaře," dodala lékařka.

Už od 26. ledna platí zákaz návštěv v Domově Na Zátiší v Rakovníku. Jeho ředitelka Markéta Grundmannová uvedla: „Nyní čekáme na pokyn hygieny, jak postupovat dále. Máme tady i klienty s antibiotiky. Někteří mají chřipku, jiní jen respirační onemocnění. Za všemi pochopitelně chodí na kontroly lékařka," popsala Markéta Grundmannová.

Personál domova podle Markéty Grundmannové dbá na to, aby senioři hodně pili, byli polohováni, aby se jim lépe dýchalo. „Častěji je na pokojích kontrolujeme," dodala Grundmannová.

Ředitelka Domova seniorů v Novém Strašecí Miluše Jůnová uvedla, že u nich byl zákaz návštěv vyhlášen včera na základě doporučení hygieny. „Chřipky zatím řádí vně našeho domova, a zákaz návštěv je tedy u nás zatím spíše preventivním opatřením," vysvětlila Jůnová. Klasická chřipka se v domově zatím ještě naštěstí neprojevila. „Jen u jedné pečovatelky," dodala Miluše Jůnová.

Zákaz návštěv je řadu dní také v Domově Kolešovice. Jeho ředitelka Taťána Čížková vysvětlila: „Byl vyhlášen už v předminulém týdnu. Přijali jsme opatření na pokyn našeho ošetřujícího lékaře. Tehdy propukla některá horečnatá onemocnění. V současné době ještě máme pár seniorů s horečnatým onemocněním. Vím o třech, čtyřech seniorech, kteří mají zvýšenou teplotu, spojenou se zahleněním, ale už to nemá charakter epidemie. Doufáme tedy, že jsme zasáhli včas a nemoci už brzy odezní."

Více chřipkových a virových onemocnění zaznamenali také v ordinaci praktického lékaře Václava Češky v Novém Strašecí. „Nárůst onemocnění odpovídá celostátnímu průměru. U věkové skupiny dvacet jedna až padesát devět let jsme zaznamenali zhruba trojnásobný nárůst onemocnění. Zvýšil se i celkový počet ošetřených lidí. Klasických chřipek jsme zatím moc neměli, lidé mají spíše virózy, to znamená zvýšené teploty, škrábání v krku, kašel," uvedl Václav Češka.

Onemocnění má zatím klasický průběh. Proto se na něj antibiotika nepředepisují. Začíná se většinou léčbou příznaků onemocnění. Pokud nedojde ke zlepšení, pak teprve lékař může nasadit antibiotika.

„Samozřejmě pacienty testujeme. Uděláme odběr krve a sedimentaci a poté případně naordinujeme antibiotika," upřesnil Václav Češka.

Virózy nejvíce postihují lidi ve věkové skupině jednadvacet až padesát devět let. Ti jsou nejvíce aktivní. Chodí do práce, nakupují, jezdí dopravními prostředky, takže jsou stále ve styku s lidmi. Pokud lidé na sobě pozorují onemocnění, měli by si nejdříve změřit tělesnou teplotu. Dál postupovat podle příznaků. Při zvýšené teplotě užívat léky na teplotu, při rýmě nosní kapky, při kašli kapky nebo tablety proti kašli. Při horečnatém průběhu by měli lékaře navštívit ihned nebo druhý den.

Klasická chřipka obvykle začíná nástupem vysoké teploty 39 stupňů Celsia a více, bolestmi kloubů, svalů, celkovou únavou a slabostí.