Podle dobře informovaných zdrojů, které má redakce k dispozici, se smírčímu výboru především nelíbilo jednání místního sdružení. To prý nejednalo ve stylu demokracie, ale zcela opačným způsobem.

„Jen potvrdím, že jsem stále členkou rakovnické ODS, s odvoláním jsem uspěla,” potvrdila naše informace Pavlína Čiberová, stále členka rakovnické ODS. Tu také mnozí Rakovničané znají z projektu zvaného Občanská kavárna, který moderuje a je jeho hlavním tvůrcem.

Čiberové, stejně jako ostatním rebelům, se hlavně nelíbilo, že jim nikdo neřekl konkrétní důvody jejich vyloučení během květnového sněmu.

Předseda rakovnické ODS a také starosta města Zdeněk Nejdl již dříve jako důvod vyloučení uvedl nerespektování usnesení rady rakovnické ODS, a tím pádem i porušení stanov strany.

Bez odpovědi

S vyjádřením vedení rakovnické ODS ani jeden z vyloučených členů nesouhlasil. Nikdo jim přesný důvod neřekl.

„Ptala jsme se na konkrétní usnesení, které jsme porušili. Chtěla jsem vědět, čeho jsme se dopustili. Nikdo nám však neodpověděl,“ komentovala již dříve Pavlína Čiberová.

„Žádné konkrétní prohřešky či projev neloajality vůči ODS, které by zakládaly možnost pro ukončení mého členství podle stanov, nebyly předloženy,“ podivoval se v květnu Rudolf Pánek.

Kritikou nešetřil po vyloučení ani Jaromír Tupý, až do května služebně i fyzicky nejstarší člen rakovnické ODS.

„Důvody k vyloučení, uváděné předsedou ODS Nejdlem jako ‚porušování stanov ODS‘, jsou směšné a zakládají se pouze na jeho pocitech. Činnost současného vedení ODS v čele s předsedou Zdeňkem Nejdlem je založena na lži, kádrování a příkazech, co smím nebo nesmím dělat ve svém volném čase, co smím nebo nesmím říkat či psát, s kým smím nebo nesmím komunikovat a snad i určování, co si smím myslet,“ vzkázal vedení ODS v Rakovníku Jaromír Tupý.