Dětský domov v Novém Strašecí, který funguje už několik desítek let, se rozhodl uskutečnil projekt, díky kterému bude dětský domov pracovat s biologickou rodinou. Cílem domova je snažit se o návrat dítěte zpět do rodiny. Otázkou je, proč by tutu činnost měly zabezpečovat právě dětské domovy. Na to odpověděl ředitel Dětského domova v Novém Strašecí Alexandr Krško.

„Hlavní důvod je ten, že pracovníci dětského domova znají dítě nejlépe. Proč by toto měla mít na starost sociální pracovnice, která vidí dítě jednou za půl roku? My jsme schopni nejen pracovat s dítětem, ale sami vidíme, jestli je možnost, aby dítě odjelo třeba na víkend domů. Nikdo jiný dítě nezná, než kolektiv, který s dítětem stále pracuje,“ řekl Alexandr Krško.

Domov se snaží dosáhnout toho, aby v budoucnu byla reálná možnost dítě vrátit zpět do rodiny. Stejně tak se snaží o vyhledávání pěstounů. I když pracovníci domova nemají kompetence k tomu, aby rodiny navštěvovali, záleží na samotné rodině. „Pokud má rodina zájem o spolupráci, tak nám vlastně nic nebrání,“ dodal Krško.

Nadace Terezy Maxové dětem

Posláním Nadace Terezy Maxové dětem je konkrétní podpora a pomoc znevýhodněným a opuštěným dětem. Snaha umožnit jim zdravý a bezpečný život v rodinném prostředí. Nadace si klade za cíl snížit počet dětí vyrůstajících v ústavní péči v České republice. Právě z tohoto důvodu se nadace zapojila do projektu Dětského domova v Novém Strašecí. „Pro nadaci je to obrovská šance, jak pomoci konkrétním dětem. Jsem ráda, že nám dětský domov s tímto projektem vyšel vstříc a já doufám, že se v budoucnu připojí i další dětské domovy,“ řekla Tereza Maxová, ředitelka nadace.

Do projektu DD v Novém Strašecí se zapojila také společnost Oriflame, která má spoustu aktivit, které jsou spojeny s kojeneckými ustavy a dětskými domovy. Projekt podporuje také o.s. Člověk hledá člověka, které podporuje ohrožené děti a rodiny.

Návštěva v dětském domově

V rámci seznámení veřejnosti s novým projektem, který dětský domov připravuje, si Tereza Maxová mohla prohlédnout zařízení celého domova. S přítomnými dětmi se ihned dala do řeči a děti její návštěvu přijaly skutečně kladně. Tereza si mohla prohlédnout i zrekonstruovanou část zahradního domečku, kde žije odděleně jedna rodinná skupina.

Do konverzace zapojila snad každé dítě v domově a popovídala si s nimi o jejich životě, radostech i trápeních. Pro děti byla návštěva Terezy Maxové velkým přísunem energie.