Obec Čistá nechala zpracovat projekt na nový pomník padlých. Původní žulové desky, které zdobily od roku 1928 východní stranu radnice, byly při snímání poničeny a nelze je již na původní místo vrátit. Starostka obce Blanka Čebišová uvedla: „Desky jsme sundali, neboť budova byla staticky narušena. Na stejné místo ale přijde pomník nový. Jedná se o citlivé téma, a tak jsme nejprve požádali o názor na nový pomník občany Čisté i potomky hrdinů, jejichž jména byla na deskách.“
Návrh nového pomníku, který se Čisteckým líbí, vypadá jinak. Desky již nebudou pověšeny na zdi radnice, ale měly by stát samostatně na betonovém podstavci. Obec měla k dispozici několik návrhů, z nichž vzešel jeden konečný. Bude zde betonová deska obložená kamenem a tři žulové desky zavěšené na litinových sloupcích. „Museli jsme k tomu mít také stanovisko Ministerstva obrany České republiky. Památník bude samozřejmě obsahovat všechna jména a data, která byla na původních deskách. Teď budeme čekat, jak dopadnou dotace, ale už se těšíme, že pokud ji dostaneme, budeme moci začít na pomníku pracovat,“ pokračovala Blanka Čebišová s tím, že zde budou i držáky na věnce a řetěz na omezení přístupu veřejnosti do příliš těsné blízkosti pietního místa.
Čistečtí rovněž řešili i vzhled bezprostředního okolí pomníku. „Měla by zde vzniknout rozšířená odpočinková zóna. Lavičky a zeleň. Do budoucna by tento prostor byl součástí naučné stezky vedoucí od čisteckého muzea kolem pomníku padlých až ke mlýnu a na hřbitov,“ nastínila Blanka Čebišová.
Místní školáci mají v plánu dohledávat potomky padlých. Program má název Příběhy obětí války. Děti z druhého stupně čistecké školy budou v rámci výuky a kroužku vyhledávat a zdokumentovávat příběhy osob, jejichž jména jsou uvedena na zmíněných pamětních deskách. Budou na příbězích pracovat spolu s historikem Romanem Hartlem z Rakovnicka. „Z bádání by měla vzejít brožura a výstava v čisteckém muzeu. U pomníku bude také postavena dřevěná tabule na způsob interaktivní, kde děti doplní ke každému jménu, kdy se voják narodil, zemřel a kdo po něm z potomků zůstal. Bude to komplexní uctění památky padlých občanů Čistecka z obou světových válek,“ popsala starostka s tím, že ještě uvedla zajímavost, kterou se Čistečtí jen nedávno dozvěděli. „Přišel dopis, ve kterém pisatelka mimo jiné píše: Souhlasím s návrhem na nový pomník. Je na něm jméno mého pradědečka Vojtěcha Šajnera, který padl jako první na frontě z čisteckých vojáků. Na jejich památku byly vysazovány akáty na Holubím vrchu,“ četla Blanka Čebišová a dodala: „To jsme ani nevěděli. Když jsme se to dozvěděli, řekli jsme si, že se společně se školáky o toto další pietní místo také postaráme,“ doplnila ještě Čebišová.