„V učebnách došlo ke kompletní vnitřní rekonstrukci. Byl obnoven topný systém, osvětlení, podlahy, umyvadla s obklady, instalován nový nábytek, ale také žaluzie na ovládání. Odborné učebny, jako kuchyňka, dílny a počítačová učebna dostaly také nové vybavení. „Součástí vybavení poslední rekonstrukce byly i nejmodernější interaktivní dotykové tabule, které byly přizpůsobeny jak na první stupeň, kam byly instalovány tři kusy s křídly, na které se dá psát křídou. Na křídla tabule pro druhý stupeň se dá psát fixou. Kvalita tabule spočívá v zobrazení. Má nejlepší rozlišení, jaké je momentálně na trhu,“ popsala ředitelka školy Marie Kruntová. Jedna tabule vyšla na více než 100 tisíc korun.

Škola v pohybu s Petrem Veckou v Čisté.
OBRAZEM: Čistecké děti si s trenérem vyzkoušely Školu v pohybu

Vedle kompletní modernizace vnitřku školní budovy došlo i na venkovní úpravy. V prostoru zadního traktu byl vybudován nový přístup ze zadní části školy, přičemž součástí projektu byla i bezbariérovost. Letos v létě obec nechala rozšířit zahradu a nakoupila velkou herní sestavu, kterou mohou využívat jak děti z mateřinky, tak i prvního stupně školy.

Všechny rekonstrukce vyšly na přibližně 14 milionů korun, drtivou většinu nákladů pokryly evropské dotace.

Čistečtí navíc plánují nástavbu školy, a to z důvodu stále rostoucího počtu žáků, kdy kapacita tříd přestává dostačovat. „Tím, že máme v budově i mateřskou školu a počet dětí narostl, rozhodli jsme se pro vznik nové třídy. Na projektu už se pracuje, následně počkáme na vhodný dotační titul,“ prozradila Marie Kruntová. V současné době školu navštěvuje 120 žáků, někteří dojíždějí i z nespádových oblastí, zejména z Jesenicka a Kralovicka.

Vánoce v MŠ Klicperova.
OBRAZEM: Děti ze školky si zazpívaly u stromku a vybraly dárky pro potřebné

Čistecká škola před nedávnem uspořádala také den otevřených dveří, na kterém představila zmíněné projekty veřejnosti. Svojí přítomností poctili školu i senátor Ivo Trešl, poslankyně evropského parlamentu Veronika Vecionová, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Středočeského kraje Jarmila Smotlachová a místopředsedkyně Věra Libichová. Přítomní si vyzkoušeli, jaké nabízí možnosti svět robotiky, která je ve škole vyučována formou kroužku, ale i další nové pomůcky a vybavení. „Jsem ráda, že jsme naše nové prostory a vybavení mohli prezentovat veřejnosti, vloni to bohužel kvůli covidové situaci nevyšlo, letos naštěstí ano, i když jsem zaznamenala, že hned vzápětí již školy začaly dny otevřených dveří rušit. Akce se vydařila a zájem veřejnosti byl opravdu velký,“ uzavřela ředitelka.