Letošní abnormálně teplé počasí chmelu příliš neprospívá. „Na odhady, jak to letos s úrodou dopadne, je příliš brzy,“ řekl technik kolešovického Rakochmelu Petr Novotný.

Teplé počasí a sucho


Letošní teplé počasí všechny práce na chmelnicích urychlilo a čeká se i dřívější datum česání chmele. „Chmel nevypadá špatně, ale na definitivní závěry je ještě brzy,“ podotkl technik kolešovického Rakochmelu Petr Novotný. Podle jeho slov vlivem teplého počasí klesla hladina spodní vody, takže tam, kde je trochu vláhy, chmel roste rychleji a dochází tak k růstové nevyrovnanosti. „Chmel se dokáže se suchem poměrně dobře vypořádat. Má totiž kořeny hlouběji. Horší je to s obilninami,“ nechal se slyšet Novotný. „Pro chmel je nejdůležitější poslední dekáda července a začátek srpna. V tomto období potřebuje chmel vláhu a teplo. Umělé zavlažování nemáme, a tak jsme plně závislí na přírodě,“ dodal technik.

Práce na chmelnici

Kromě jarního přihnojování základními hnojivy se ještě provádí postřiky proti škůdcům. „V současné době se dělá druhý postřik s mimokořenovou výživou. Samostatně se na chmelnice ještě aplikuje postřik proti svilušce. Celkově se těch postřiků dělá zhruba šest,“ vysvětloval technik, který také zároveň podotkl, že v letošním roce byly práce na chmelnicích vlivem tepla a sucha, opoznání rychlejší. „Zvládli jsme to velice rychle a bez větších problémů. Musím však říci, že začíná být problém s brigádníky. O tuto práci je rok od roku menší zájem,“ konstatoval Novotný, který také upozornil na to, že se prací na chmelnicích účastnila pouze jedna česká škola. Rakochmel má personální stránku brigád na chmelnicích zajištěnu přes agenturu. I ta už pociťuje problém s dostatečným počtem lidí na česání chmele. Pravidelně tvoří z části brigádnickou partu Slováci.