V rakovnické Masarykově nemocnici se od začátku října očkuje jednou v týdnu, v pondělí od poledne do 15.30 hodin v přízemí budovy interny. Jak uvedla vrchní sestra Markéta Palková, zájem je poměrně velký, a tak se nyní očkovací hodiny prodlouží až do večera.

„Původně jsme předpokládali, že budou více očkovat praktici - vzhledem k tomu, jak je nastavena strategie. Ale to se úplně nestalo, neboť je s tím spojena neskutečná administrativní zátěž,“ popsala Palková pravděpodobnou příčinu nízkého zájmu o očkování ze strany praktických lékařů.

Na říjnové pondělky je na vakcinaci v nemocnici objednáno už skoro sto padesát lidí. Podle vrchní sestry převažují zájemci starší padesáti let, občas ale dorazí i nějaký ten třicátník.

Očkovat se lze zdarma, pokud mají lidé zdravotní pojištění, a to od 17 let věku. „Jde o pokračovací látku, je tedy jedno, kolik měli lidé dávek předchozích. Může se aplikovat po kterékoli vakcíně, ať šlo o Modernu, Pfizer nebo Jahnssen,“ vysvětlila.

„Také už se mě ptal zájemce, který měl primo-vakcinaci, zda může přijít. Na to existuje jiná pokračovací vakcína, kterou také máme k dispozici,“ dodala Palková.

V Rakovníku očkuje například praktický lékař Josef Hůla. „Očkujeme proti covidu poslední doporučenou vakcínou. Na očkování je třeba se objednat,“ potvrdil.

Novou očkovací látkou proti covidu a novou vakcínou proti chřipce očkuje rovněž lékařka Ivana Folková, jejíž ordinace sídlí stejně jako Hůlova v budově polikliniky v Tyršově ulici. Ve městě očkuje dále lékař Jakub Volf v Kuštově ulici a chystá se na to lékařka Zuzana Adamčeková, která sídlí ve druhé poliklinice na Husově náměstí. „Vakcíny už máme objednané, stejně jako pacienty na očkování,“ konstatovala Adamčeková.

Na Rakovnicku se lze nechat přeočkovat například ještě ve Mšeci v ordinaci praktické lékařky Evy Staré.

Vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5 byla doporučena na konci srpna k registraci k prevenci onemocnění covid-19 u dospělých a dětí od šesti měsíců.