Byla a je to právě ČSSD, která volala a volá po změně vedení radnice. Tohoto záměru asi ale nedosáhne. Chybí ji silný koaliční partner.

Dohoda mezi ODS a politickým uskupením Společně pro Rakovník je totiž, alespoň podle našich důvěrných zdrojů, téměř hotovou záležitostí. Jiné možnosti zde defakto nejsou. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by Společně pro Rakovník, kde jsou kandidáti za stranu TOP 09, ale i třeba za Stranu zelených (SZ), vyjednávalo s levicí.

Už těsně před volbami a i po nich avizoval starosta města Zdeněk Nejdl (ODS), že si umí představit spolupráci se Společně pro Rakovník, a naopak místostarosta Jan Švácha (TOP 09) se nechal slyšet, že spolupracovat chtějí s pravicovou stranou.

Pokud by obě strany nenašly společnou řeč, mohla by toho využít ČSSD. Ta má druhý největší počet zastupitelů a usiluje o změnu ve vedení města. Senátor a lídr opozičních zastupitelů Marcel Chládek spolu s lídrem kandidátky ČSSD v komunálních volbách Milošem Lippertem se nechal slyšet, že by se ODS měla zamyslet nad obsazením postu starosty. Z vyjádřeních je tedy jasné, že jednou z podmínek spolupráce ČSSD s některou další stranou by bylo nové obsazení předních postů rakovnické radnice.

Jak vše dopadne, se dozvíme během prvního zasedání nového zastupitelstva. Může se klidně stát, že opozice přehlasuje koalici. Rozdíl v počtu hlasů je totiž minimální. Ačkoliv opoziční ČSSD nevyhrála komunální volby a skončila těsně druhá, hodnotí výsledek pozitivně.

„To, že máme o jedno křeslo méně, nelze nazvat vítězstvím, ale ani bych to nenazýval prohrou. Ale velikým úspěchem sociální demokracie,“ nechal se slyšet Miloš Lippert. Senátor Marcel Chládek doplnil: „ Je vidět, že práce, kterou ČSSD v Rakovníku a na Rakovnicku dělá, je vnímána pozitivně.“ Už dříve se oba lídři nechali slyšet, že sociální demokraté jsou připraveni jít do tvrdé ale konstruktivní opozice.