Sociální demokracie po vyhlášení výsledků voleb sice jednala o možné spolupráci, dokonce se spekulovalo o vytvoření koalice s tichou podporou komunistům. To ale nevyšlo. Ve středu ale oznámila, že s vyjednáváními končí. „Shodli jsme se, že nebudeme jednat s ODS, a to kvůli výhradám ke zvoleným členům do zastupitelstva,“ nechal se slyšet Pavel Jenšovský.

„Říkali jsme, že chceme jednat se všemi vyjma komunistické strany. Sociální demokracie se nakonec rozhodla, že jednat nebude. Vzali jsme to na vědomí,“ reagoval lídr ODS Luděk Štíbr.

Nově vznikající koalice ve složení ODS, Město pro vás, Společně pro Rakovník a Změna pro Rakovník ve čtvrtek podle zjištěných informací Rakovnického deníku trochu uvízla. Občanští demokraté požadují v radě města tři své radní, po dvou místech by pak mělo hnutí Město pro vás a Společně pro Rakovník. Takové rozdělení se ale nelíbí nejen Změně pro Rakovník, ale i například hnutí Město pro vás.

„Pokud bychom měli být právoplatným členem koalice, pak bychom chtěli mít také své zastoupení v radě města,“ reagoval na dotaz Deníku lídr ze Změny pro Rakovník Jan Mudra s tím, že povolební jednání budou pokračovat i v pátek. „Budeme trvat a trváme na jednom místě v radě,“ dodal Jan Mudra.

„Popravdě, navrhované přerozdělení s tím, že ODS by měla tři místa v radě města, se nám nelíbí,“ sdělil předseda hnutí Město pro vás Miroslav Koloc.

Jenže.

„Tři místa v radě města jsme požadovali od počátku, všem jsme toto oznámili. Pokud by další ze subjektů požadoval místo v radě, muselo by to být možná na úkor některého jiného,“ řekl Deníku Luděk Štíbr. Ten zároveň dodal, že ODS pracuje na vytvoření široké koalice a nemá zatím obavy, že by jednání o koalici selhala.

„Nechci nic zakřiknout, jsem dost pověrčivý. Stát se může teoreticky cokoliv. Jednáme ale o široké koalici. Je pro mne příjemným překvapením, že ne všichni za podporu požadují například místo v radě. Jednání v těchto dnech pokračují, více konkrétní zatím být nechci,“ informoval Luděk Štíbr. Právě v politických kuloárech se nyní mluví o tom, že by případnou koaliční smlouvu měli podepsat také Svobodní s lídrem Janem Loderem a Petrem Svobodou z hnutí Směr Rakovník.

Dva místostarostové

Rakovnická ODS představila svým možným koaličním partnerům svoji vizi, a to že by Rakovník měl dva místostarosty. Ovšem s tím, že ten nově schválený by byl neuvolněný. S tímto trochu měli někteří problém, ODS od návrhu upustila. Do funkce navrhovala svého Jiřího Černého.

„Byla to naše myšlenka, která již neplatí a není aktuální. Jednalo by se defakto o čestnou funkci, chtěli jsme, aby byla ještě jedna oficiálnější funkce pro možné jednání s podniky a podobně. Pan Jiří Černý už před volbami deklaroval, že nepožaduje žádné náhrady, odměny,“ objasnil Luděk Štíbr.

Podle předběžných vyjednávání se jeví jako nejvíce pravděpodobné, na základě vyjádření Luďka Štíbra, složení rady města takto: ODS - Luděk Štíbr, Zdeněk Nejdl a Jiří Černý, Společně pro Rakovník - Jan Švácha a Marek Pavlík, Město pro vás – Ivo Trešl a Oldřich Kronich.

Rozhodující slovo ale nemusí mít ODS. Záležet bude i na ostatních subjektech, zda budou požadavek tří míst v radě občanským demokratům tolerovat.