Povolební vyjednávání jsou v Rakovníku u konce. Vítězná ODS (Občanská demokratická strana) se dohodla s politickým uskupením Společně pro Rakovník a v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu tak koalice získá těsnou většinu, tedy jedenáct křesel.

Občanští demokraté stejně jako zástupci uskupení Společně pro Rakovník mají již jasno, koho budou navrhovat na obsazení postu starosty, respektive místostarosty města.

Žádné změny však nečekejte. Křeslo starosty by měl obhájit Zdeněk Nejdl (ODS), místostarostou pak bude Jan Švácha (TOP 09).

Ovšem nakonec rozhodnou samotní zastupitelé 8. listopadu v Kulturním centru v Rakovníku. Je ale nepravděpodobné, že by Nejdl či Švácha své posty neobhájili.

Zdeněk Nejdl nastínil, že se oba subjekty především nyní dohodly na tom, že koalice, kterou spolu vytvořily, bude navrhovat a prosazovat do funkce ty lidi, na kterých se dohodly. Konkrétnější body koalice však budou zveřejněny až po prvním zasedání zastupitelů.

„Jsou to jména lidí, která už zazněla na veřejnosti a také v tisku. Zatím jsme se dohodli, že po ustanovujícím zastupitelstvu předložíme a následně i podepíšeme nějakou písemnou dohodu. Vychází se z programů obou subjektů a některé jsou velice zajímavé,“ přiblížil informace Nejdl. Ten také dodal, že v radě města nezasedne nikdo z řad opozice. „V radě města nebude Renc, ČSSD a ani komunisté,“ řekl novinářům Nejdl. Na tiskové konferenci starosta Nejdl informoval novináře, že koalice bude vyjednávat s dalšími subjekty. „Oslovíme všechny politické strany, i ČSSD. Bude jen na nich, zda s námi budou chtít jednat samostatně bez ostatních politických subjektů a nebo v rámci nějaké společné schůzky,“ řekl starosta.

Zvolení kandidáti za ČSSD (Českou stranu sociálně demokratickou) však takovouto formu jednání odmítají. Především se jim nelíbí to, že koalice je oslovuje na poslední chvíli, což je podle nich neseriózní. „Je to z jejich strany dělané na poslední chvíli, jen tak na oko a aby se neřeklo, že s námi nejednali. Pokud by s námi totiž chtěli jednat, udělali by to mnohem dříve. Volby byly před třemi týdny,“ vysvětloval lídr opozičních zastupitelů a senátor Marcel Chládek (ČSSD), proč se nepodařilo najít společný termín. Zároveň dodal: „My o všem budeme jednat v pondělí, tedy i o našem postoji, a jednání zatím ještě starosty je stejné jako v minulém období. My toto nebudeme akceptovat a nejsme ochotni se podílet na takovémto způsobu spolupráce.“

Opoziční ČSSD se již několikrát nechala slyšet, že půjde do tvrdé, avšak konstruktivní opozice.

V uplynulých komunálních volbách nejlépe uspěla ODS. Ta má sedm mandátů, o jeden mandát méně získala ČSSD. Politické uskupení Společně pro Rakovník získalo čtyři křesla, KSČM pak tři. Jedno místo zbylo pro Zdeňka Rence z řad Věcí veřejných.