Pokud obě strany najdou společnou řeč, získají v zastupitelstvu rakovnického města většinu. A to o pouhý jeden hlas. Jen pro upřesnění. ODS získala v Rakovníku sedm křesel, Společně pro Rakovník pak čtyři z celkového počtu jedenadvaceti mandátů.

U kormidla rakovnické radnice tak nejspíše zůstane Zdeněk Nejdl (ODS) spolu s místostarostou Janem Šváchou. Proti této „staronové“ koalici je však ČSSD (Česká strana sociálně demokratická). Ta prohrála komunální volby o necelá dvě procenta.

Miloš Lippert (ČSSD) se bezprostředně po volbách nechal slyšet, že sociální demokraté jsou připraveni jít do opozice. „ČSSD je připravena jít do tvrdé a konstruktivní opozice. Tvořit koalici je právo vítězné strany. Nicméně ČSSD je výslovně proti koalici Nejdl – Švácha,“ nechal se slyšet Lippert a ihned dodal: „To je pro nás naprosto neakceptovatelné a i volby ukázaly, že je zde obří poptávka po změně ve vedení města, ale i té vnitrostranické u ODS. Vítězná strana by se nad tím měla určitě zamyslet.“

Opozici v čele s ČSSD nezbývá nic jiného, než doufat. K dispozici, pokud připočteme k jejím šesti křeslům tři mandáty komunistů a jeden hlas Zdeňka Rence (VV), by měla 10 mandátů. Na přehlasování rýsující se koalice by tak chyběl jeden hlas.